ODPOČÍVEJ! POVEL, NA KTERÝ MNOHO PÁNÍČKŮ ZAPOMÍNÁ

Sedni, lehni, k noze nebo přines! To jsou základní povely, které učíme svého psa už od štěněcího věku. Zdá se ale, že bychom slovník povelů měli rozšířit ještě o jedno slovo – odpočívej!

Ať už máte pejska teprve pár týdnů, nebo jste ostříleným páníčkem, jistě potvrdíte, že psi jsou aktivní bytosti, které vám dokážou celé hodiny nosit míček. Obzvláště některá psí plemena jsou téměř k nezastavení. Jenže to, že psi přes den neodpočívají, rozhodně neznamená, že nepociťují únavu. Naopak, v tomto ohledu jsou psi velmi podobní dětem, které přetáhly čas odpočinku. Na první pohled sice pes vypadá svěže, avšak ve skutečnosti bojuje s únavou, případně je podrážděný a nevrlý. Páníčci by tedy v první řadě měli mít na paměti, že dospělý pes má spát zhruba 15 až 18 hodin denně. Pokud váš pes naspí sotva polovinu, pak je nejvyšší čas přidat do seznamu povelů – odpočívej!

MÍSTO K ODPOČINKU JE ZÁKLAD

Ještě před tím, než pejska začnete učit tomuto novému povelu, připravte pro něj relaxační zónu. Myslete na to, že pes by měl odpočívat na klidném místě, kde ho nikdo nebude vyrušovat. Ideální volbou je nejen pelíšek v klidné části bytu nebo domu, ale také klec vyplněná dekou. Pokud nechcete, nemusíte psa do klece zavírat. Bohatě postačí, když mu ukážete, že klec je bezpečným a komfortním místem, které může kdykoliv svévolně opustit. V tomto ohledu záleží samozřejmě na páníčkovi a pravidlech, která pro svého psa vytvoří. Jakmile budete mít připravené místo k odpočinku, nezbývá nic jiného, než se vrhnout do trénování povelu – odpočívej!

NEJVĚTŠÍ POMOCNÍK? RUTINA!

Mnoho páníčků jistě ví, že pro pejska je důležitý řad a rutina. Pes sice nemá na tlapičce hodinky, podle kterých by kontroloval vteřinu po vteřině z denního režimu. Přesto má rád, když se chod domácnosti řídí podle pravidel, které nastavil páníček. V praxi to znamená, že si například můžete stanovit, že po krmení přichází čas na odpočinek. Následně už stačí vyslovit „odpočívej“ a poslat pejska na místo určené k relaxaci.

Chvíli potrvá, než si pejsek povel osvojí, avšak brzy se dostaví kýžená odměna v podobě odpočívajícího psa. Samozřejmě, jak už bylo řečeno, každá domácnost má svá pravidla. Nic tedy nebrání tomu, abyste povel odpočívej vyslovovali třeba až po dlouhé odpolední procházce. Vše záleží jenom na vás a na povaze vašeho čtyřnohého kamaráda.

Pokud si všimnete, že pejsek váš povel ignoruje, a namísto odpočinku vám neustále předhazuje k noze hračku, pak na oplátku ignorujte vy jeho. Pro pejsky je opravdu důležité, aby pochopili, že náplň dne určuje páníček. Ve chvíli, kdy uvidíte, že pes svou snahu o hraní vzdal a odebral se do pelíšku nebo klece, pochvalte ho! Případně můžete pochvalu podpořit ještě oblíbeným pamlskem.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.