OPRAVDU STARÉHO PSA NOVÝM KOUSKŮM NENAUČÍTE?

Mnoho životních mouder se k nám z minulosti často dostalo v podobě různých přísloví a pořekadel. „Nesuď knihu podle obalu,“ „Ráno moudřejší večera,“ „Mluviti stříbro, mlčeti zlato.“ To jsou jistě fráze, které mají něco do sebe a často vyjádří myšlenku lépe než tisíc slov. Pak jsou tu ale taková, která se s realitou moc nepotkávají a dají se snadno vyvrátit. Zkušení pejskaři už asi tuší, že řeč je o starém známém, ale pěkně nepravdivém, přísloví „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“ To si totiž pište, že naučíte!

Psi se od přírody dobře učí. Jsou přirozeně zvídaví a dychtiví získávat nové zkušenosti. Ve skutečnosti, pokud je pes vzhůru, učí se. Neustále pozoruje své prostředí a reaguje na to, co slyší, vidí a cítí. Pravdou přesto zůstává, že čím je pes starší, tím mu učení nových kousků jde pomaleji. Asi není žádným překvapením, že mladí psi se vše naučí rychleji, to ale neznamená, že starší by s učením měli někdy skončit.

Na druhou stranu, pokud bychom měli vypíchnout pozitiva tréninku staršího psa, je možné, že se během něj budou lépe soustředit. Na rozdíl od štěňat už nejsou tak zvídaví a nenechají se tak snadno rozptýlit. Díky tomu se nové triky mohou často naučit i rychleji než mladší psi.

I když jsme starý mýtus vyvrátili, stále platí, že s výcvikem je nejlepší začít co nejdříve. Ideálně ve chvíli, kdy si pejska přivezete domů, což by mělo být minimálně v osmi týdnech věku. Starší psi jsou učenliví, u štěňat je ale velká výhoda, že pracujete s čistým štítem. Nemají ještě osvojené žádné špatné návyky, kterých byste se museli zbavovat.

JDE TO I NAOPAK? MŮŽETE STARÉHO PSA ODNAUČIT STARÝM KOUSKŮM?

Starší psi během života načerpali mnoho zkušeností a naučili se spoustu kousků, bohužel i takových, ze kterých nebudete úplně nadšení. Pokud si pořídíte staršího chlupáče, např. z útulku, s největší pravděpodobností se objeví několik věcí, které ho budete chtít odnaučit. Naštěstí není nikdy pozdě ani na to. Psi žijí přítomným okamžikem, nezabývají se minulostí a nepřemýšlí nad budoucností. Pokud budete u adoptovaného pejska, který už je ostřílený léty, trpěliví, dokážete ho odnaučit i ten nejotravnější zlozvyk. Pejsci z útulku jsou obvykle vděční za svůj nový, milující domov a touží potěšit své páníčky.

S OHLEDEM NA VĚK A FYZICKOU KONDICI

Staří i mladí psi jsou dychtivými studenty. Techniky učení jsou stejné bez ohledu na jejich věk, někdy jsou ale nutné úpravy. Neúnavná štěňata mají spoustu energie na fyzicky náročné triky. Aportovat 30 minut? Žádný problém! Zato starší psi s vrzajícími klouby už takovou výdrž nemají.

Závěrem, své staré psy opravdu můžete naučit novým kouskům, musíte ale vybrat ty správné. I jednoduché povely mohou být starším psům nepříjemné. Opakované sezení si vybírá daň na starých kyčelních kloubech. Žebrání o pamlsek namáhá stará záda. Vyskočit a chytit frisbee by je mohlo pěkně zabolet. Proto než se pustíte do výcviku, vždy zvažte fyzický stav svého psa. Hodně štěstí!


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.