OŽIVTE VENČENÍ HRAMI

Pro naše psy je venčení mnohem víc než jen příležitost vyběhnout na čerstvý vzduch a očůrat nejbližší sloup. Je to chvíle, kdy si protáhnou tlapky a celé tělo, procvičí si své přirozené instinkty a smysly a v neposlední řadě jde o čas strávený společně s námi. Při venčení tvoříme tým a pohybujeme se prostorem společně. Tuhle společnou aktivitu si můžeme ještě vylepšit – jednoduchými hrami, které podpoří fyzičku, poslušnost či přivolání, zaměstnají pejskovi hlavičku a společně nás zabaví.

Nemusíte vymýšlet žádné složité operace. Stačí začít jednoduše s hledáním. Vezměte si na procházku pamlsky, které váš pejsek zbožňuje a které mu voní. Nechte ho sednout na trávu a pak pamlsek schovejte. Ideální je využít rostliny. Myslete na to, že i psi se orientují podle zraku. Pamlsek proto lépe schovejte, aby pejsek použil při hledání čenich. Pak dejte pejskovi uvolňovací povel (například hledej).

NAHORU, DOLU, TAM A ZPÁTKY

Zahrajte si psí parkour. Využijte terén a nechte podle povelů pejska skákat na lavičku či nízké zídky, přeskakovat pařezy nebo třeba obíhat stromy. Rychlejší start budou mít psí sportovci, kteří si vyzkoušeli agility. Ale jednotlivé úkoly jednoduše naučíte i pejsky bez předchozích zkušeností. Odměňujte pamlsky či hračkou a nezapomeňte dát pozor, aby pes skákal na zídky jen na povel, aby si neublížil.

Pokud venčíte ve společnosti dalšího dvojnožce, můžete společně posílit přivolávací povel. Potřebovat budete pamlsky (případně cokoli jiného, co je pro vašeho psa největší odměna). Stoupněte si dál a zavolejte přivolávací povel. Až pes přiběhne, pořádně ho odměňte. V průběhu odměňování pamlsky ho můžete například chytat za obojek či postroj, aby si pes zvykal, že je tento pohyb v pořádku, a neutíkal. Hned jak do-odměňujete, zavolá na psa druhý člověk a přivolá si ho. Takto se můžete střídat i ve větším počtu. Základem je dobrá odměna a nadšení. Přidat můžete také běh směrem od psa. Netrénujte však v náročném prostředí. Začněte třeba na zahradě nebo v klidném parku.

TADY JSEM!

Jednoduchou hrou můžete též posílit psí pozornost. Ve chvíli, kdy se pejsek začichal nebo vám nevěnuje pozornost, zavolejte jeho jméno a hoďte mu pamlsek. Přidat můžete též povel jako vem nebo chytej. Opět začněte v jednoduchém prostředí. A nakonec můžete hru používat ve chvíli, kdy potřebujete psí pozornost stočit na sebe.

Na procházku můžete vytáhnout také povely, které znáte od trenéra nebo ze cvičáku. Potrénujte například povel zůstaň nebo běž několikrát za sebou. Nechte psa trénovat na místě, na které není zvyklý. Třeba na venkovním stole, kde si bude muset sednout, lehnout nebo pocvičíte manipulaci, která se hodí do veterinární ordinace. Vždy začínejte od těch nejjednodušších povelů a okolností k těm složitým a nezapomeňte: chválit, odměňovat a užít si společně strávený čas.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.