PATŘÍ PES DO BYTU? ANO, POKUD DODRŽÍTE NĚKOLIK ZÁSAD

Toužíte odjakživa po psím parťákovi, ale vždy, když si nějakého chcete pořídit, narazíte na to, že nemáte dům se zahradou? V první řadě vás musíme pochválit, že takové otázky řešíte a opravdu zvažujete, jestli je vhodné si pejska pořídit. Máme pro vás dobrou zprávu, ne každý pes potřebuje zahradu. Existuje mnoho plemen, kteří budou naprosto spokojení i v bytě. Jen je potřeba dodržet několik pravidel.

Než se rozhodnete chovat psa v bytě, položte si tyto otázky:

  • Pokud bydlíte v nájemním bytě, povoluje váš pronajímatel domácí mazlíčky?

  • Je v bytě dostatek prostoru pro psa (záleží na velikosti psa)?

  • Máte dostatek času na péči o psa, který žije v bytě?

Pokud jste na všechny otázky odpověděli „ano“, přečtěte si naše rady, jak pejskovi v bytě zajistit ten nejpohodlnější život.

NA VELIKOSTI (NĚKDY) ZÁLEŽÍ

...a to hlavně v případě, když si pořizujete psa do bytu. Plemena, která jsou známá pro svůj temperament a nevyčerpatelný zdroj energie, jako jsou border kolie, němečtí ovčáci apod., nemusí být vhodná do menších prostor. Existují ale i výjimky. Například Jack Russel teriér na první pohled působí jako celkem nenáročný pejsek, zdání ale klame. V takovém malém tělíčku se dokáže nahromadit spousta energie, že v malém bytě by vám váš mazlíček mohl přerůst přes hlavu. Stejně tak větší plemena mohou mít naopak klidnou povahu a vyžadovat tím pádem méně pohybu. Doporučujeme si před výběrem pejska udělat velký průzkum. Klidně zajděte na psí louku ve městě a zeptejte se místních pejskařů na jejich mazlíčky.

Samozřejmě záleží i na vašem životním stylu. To, že bydlíte v bytě, nemusí nutně znamenat, že si nemůžete pořídit velké energické plemeno. Pokud jste vášniví sportovci nebo plánujete pejska brát co nejvíc s sebou ven, klidně si border kolii pořiďte. Jen musíte mít na paměti, že bude vyžadovat více vašeho času.

TRÉNINK SAMOTY

Důležité také je, abyste pejska naučili být doma o samotě. To poslední, co si vaši sousedi přejí, je hlučný pes, který po celou dobu, co jste v práci, vyje nebo štěká. Stejně tak se vy jistě nechcete vracet do zdemolovaného bytu, ze kterého váš chlupáč udělal kůlničku na dříví. Abyste se těmto problémům vyvarovali, chce to trénink a pozvolné si zvykání na samotu. Klidně se v tomto ohledu obraťte na psí cvičitele. Možná vám doporučí pořídit pejskovi klec. Ne pro to, abyste ho tam zavírali za trest, ale jako místo, kde se bude cítit bezpečně a stejně tak budou v bezpečí všechny věci, které by mohl zničit.

DOSTATEK POHYBU

V tomto článku jsme to zmiňovali už několikrát, je ale opravdu důležité pejskovi denně věnovat spoustu času a umožnit mu dostatek pohybu. Myslete na to při výběru vhodné rasy, případně místa bydlení. Několik procházek denně vám naruší váš dosavadní denní program, proto je ideální bydlet v blízkosti parků nebo psích luk, kde mohou být chlupáči na volno. Většina psů potřebuje ke spokojenému a zdravému životu prozkoumávat okolí, socializovat se s jinými pejsky a pořádně se proběhnout.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.