PES A LETADLO! VŠE, CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O LÉTÁNÍ SE PSEM

Už dávno neplatí, že se svým mazlíčkem nemůžete letět na jih Evropy nebo dokonce na druhou stranu zeměkoule! Naopak, mnoho leteckých společností vítá čtyřnohé pasažéry s otevřenou náručí a umožňuje jim komfortní let. Přesto stále platí, že létání s pejskem je náročná disciplína, kterou byste měli důkladně zvážit.

Život s pejskem s sebou přináší mnoho výzev, a jednou z nich je dovolená. Buď kolem sebe máte rodinu a přátelé, kteří vám pejska pohlídají, nebo se rozhodnete vyrazit na dovolenou se čtyřnohým kamarádem. Pokud je vám bližší druhá varianta, pak vás bezpochyby čeká dlouhé dumání nad tím, jakým dopravním prostředkem se do vysněné destinace dopravit. Volba může padnout i na letadlo! 

KDO MŮŽE NA PALUBU? 

Dobrá zpráva pro všechny majitele menších plemen! Pokud máte malého pejska do osmi kilogramů, pak si ho bez problému můžete vzít s sebou na palubu. Pejsek musí být v uzavíratelné přenosce s pevným a nepropustným dnem o rozměrech maximálně 43 x 30 x 27 centimetrů. V případě, že váš pejsek váží přes osm kilogramů, nezbývá nic jiného, než ho „odbavit“ a poslat do zavazadlového prostoru. 

Přepravka, ve které pejsek poputuje do zavazadlového prostoru, by neměla přesáhnout rozměry 130 x 69 x 80 centimetrů. Stejně tak k odbavení nemůžou psi, kteří mají více než 32 kilogramů. I když představa, že pejsek cestuje sám v zavazadlovém prostoru zní děsivě, pozitivní je, že přepravka musí být vybavena jídlem a vodou, a zároveň označena vaším jménem a telefonickým kontaktem. Výše zmíněná pravidla jsou obecná, a tak doporučujeme, abyste před letem kontaktovali vámi vybranou aerolinku a zeptali se na jejich přístup k přepravě čtyřnohých mazlíčků. 

KOLIK STOJÍ CESTOVÁNÍ SE PSEM? 

Bez letenky se do letadla nedostane! A to platí nejen pro lidi, ale také pro psy. „Psí“ letenka na palubu vás vyjde zhruba na 1500 Kč. Naopak pro větší psy, kteří musí cestovat v zavazadlovém prostoru, je výše jednosměrné letenky stanovena na zhruba 3000 Kč. Samozřejmě i v tomto ohledu je důležité dodat, že ceník si určuje letecká společnost. Aktuální informace o ceně si tedy najděte na příslušných webových stránkách společnosti, se kterou se chystáte cestovat.  

„POSLECHNĚTE“ SVÉHO PSA 

Ano, cestování letadlem už dávno není pro pejskaře velkou neznámou. Pokud ale zvažujete, zda vyrazit na dovolenou se svým psíkem, nebuďte sobečtí, a v první řadě se zkuste vžít do svého mazlíčka. Máte doma srdnatou bytost, která má pro strach uděláno? Nebo víte, že je váš pejsek citlivý a leccos ho rozhodí? Ať chceme nebo ne, cesta letadlem je pro pejska stres, a tak si doopravdy pečlivě rozmyslete, zda tento stres váš pejsek ustojí. I když se čtyřnohého kamaráda nemůžete zeptat na jeho názor, věříme, že jeho „odpověď“ jistě vycítíte. 

POZOR NA KARANTÉNU 

Jak už bylo zmíněno, cestování s pejskem není úplně jednoduchá záležitost. Věci se navíc komplikují tím, že každá země přistupuje k psím pasažérům po svém. Před cestou si rozhodně zjistěte, jaká povinná očkování a další veterinární podmínky musí váš pejsek v cílové destinaci splňovat. Například Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko vyžadují odčervení všech psů, a to 120 až 24 hodin před vstupem na jejich území. Pozor si dejte také na země, ve kterých musí psi po příletu do karantény.

Podívejte se taky na podcast Smečka, který se tématu věnuje více do hloubky:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.