POTRAVINY, KTERÉ DO PSÍ MISKY ROZHODNĚ NEPATŘÍ

Psí život je v mnoha domácnostech synonymem teplého pelíšku, venčení a něčeho dobrého na zub. Své zvířecí miláčky zkrátka rádi rozmazlujeme. Někdy dokonce tak, že se s nimi podělíme o vlastní večeři. Jenomže jak se říká, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Lidské jídlo může našim psům rozhodit trávení, dlouhodobě nežádoucím způsobem zvýšit tělesnou váhu a některé potraviny mohou psům vážně uškodit. Které to jsou?

Mezi těmi notoricky známými je čokoláda, kofein, alkohol či syrové těsto s kvasnicemi. Jeden čtvereček čokolády vašemu pejskovi nejspíš nijak zvlášť neublíží. S množstvím ale roste nebezpečí.

Hrozny a hrozinky bývají spojovány se selháním ledvin, i když není úplně jasné, která obsažená látka tyto obtíže způsobuje. Symptomy jako zvracení, průjem či letargie se obvykle objeví během dvanácti hodin. Se svým psem se nedělte ani o avokádo. Následky by nejspíš nebyly tak hrozné jako po pozření hrozinek, přesto toto ovoce dokáže ublížit.

Cibule, pažitka, jarní cibulka, pórek nebo česnek také dokáží pořádně potrápit psí zdraví. Nebezpečí spočívá též v tom, že se otrava česnekem projeví až za několik dní. Jedním z jejích znaků kromě únavy a letargie je oranžově zbarvená moč. Zvláště citlivá na tyto potraviny jsou plemena akita a šiba-inu.

Pokud rádi u televize louskáte ořechy a dělíte se se svým psím kamarádem, raději zpozorněte. Rozhodně nekrmte svého psa makadamovými ořechy a mandlemi. A s těmi ostatními také raději šetřete. Ořechy jsou totiž bohaté na tuky, které ve větším množství neprospívají jak lidem, tak psům. Obdobně je to se solí – solené ořechy si raději schovejte jenom pro sebe. Svému miláčkovi též odepřete sladkosti. Zmrzlina, bonbóny nebo kousek dortíku ublíží méně, pokud je spořádáte sami. Vyvarujte se i skořice, která psům nesvědčí.

V psím jídelníčku šetřete nebo se raději úplně vyhněte rajčatům a bramborám. Velmi uvážlivě byste měli nakládat též s houbami.

Navzdory stále rozšířené představě nepatří do psí misky ani vařené či pečené kosti. Svému psovi je nikdy nedávejte, ani pokud je zvyklý na barf. Tepelná úprava totiž změní strukturu kosti, a ta se pak v těle štěpí na ostré úlomky, které mohou poškodit střeva. Kosti, jež zbyly z nedělního oběda, proto vždycky patří do koše (nehodí se totiž ani do kompostu).

Stejně jako to lidské, je i psí zdraví velmi individuální. Dejte si proto pozor například na příznaky alergií. Pokud máte podezření na potravinovou nesnášenlivost nebo dokonce otravu, co nejdříve se poraďte s veterinářem a pečlivě sledujte všechny symptomy či neobvyklé chování.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.