POTŘEBUJÍ PSI V ZIMĚ BOTY?

Tuto otázku si klade čím dál tím více pejskařů. Posolené chodníky a mráz nedělá psím packám dobře, zde se tedy nabízí řešení pejska obout a předejít tak nepříjemnostem s popraskanými polštářky. Není to ale tak jednoduché. Na první pohled by se mohlo zdát, že takové boty by pejskovi neměly dělat žádný problém. Opak je ale pravdou! Je těžké odhadnout velikost, navíc pro chlupáče jsou boty opravdu nepohodlné a často jim způsobují problém při chůzi a omezení pohybu. Mohou tak přinést více škody než užitku.

KDY JSOU TEDY VHODNÉ?

Někdy vám ale opravdu nezbyde nic jiného. V případě, že už má pejsek  polštářky silně popraskané, trpí poraněním nebo zánětem na tlapce zranění či v meziprstí, je bota ideální ochrana, aby se do ran nedostaly nečistoty.

U zdravého psa není nutné boty pořizovat. Polštářky na packách jsou uzpůsobeny tak, aby zvládly sníh, led i zmrzlou půdu. Dokáží se přizpůsobit chladu až -35 stupňů. Tkáň na tlapce psa je nejtvrdší na celém pejskově těle a její struktura mu pomáhá udržovat směr a rovnováhu. Když mu obujete boty, tato vlastnost se vytratí a ztíží mu chůzi, což může vést k nepříjemným následkům. Je to podobné, jako když máte ponožky na kluzké podlaze.

I když jsou polštářky na tlapkách odolné, nejsou bohužel nezničitelné. Jak bylo řečeno, v zimě jsou náchylnější na popraskání, a proto je důležitá péče o ně. Balzám na tlapky nebo produkty na bázi vazelíny mohou pomoci udržet tlapky vašeho psa v bezpečí. Než vyrazíte na procházku, pečlivě je namažte. Vytvoříte tak bariéru, která zabrání popraskání. Pokud máte doma dlouhosrstého psa, nezapomeňte mu zastřihovat dlouhé chlupy mezi polštářky. Led a sníh tak nebude mít na čem ulpívat a nedojde k podráždění kůže.

Pro psí tlapky je v zimě velice nebezpečná posypová sůl. Může podráždit kůži, způsobit vysušení, popraskání a dokonce i popáleniny polštářků. Ještě horší ale je, když si pejsci sůl a různé chemikálie z tlapek olizují. Mohou být pro ně toxické, takže je důležité, abyste po návratu z venčení packy opláchli, důkladně vysušili a v ideálním případě ošetřili balzámem.

Takže potřebuje pejsek v zimě boty? Ano i ne. Záleží na případu. Někdy mohou pomoci vyléčit již popraskané packy, jindy přinesou více škody než užitku. Nejlepší radu vám dá váš veterinář, který posoudí, zda je botička pro vašeho psa přínosem. Důležité je vědět, že péče zkrátka hraje při ochraně tlapek během chladnějšího období obrovskou roli a váš mazlíček vám za ni bude vděčný.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.