POZOR! 7 OBLÍBENÝCH POKOJOVEK, KTERÉ JSOU JEDOVATÉ PRO PSY

Každý milovník přírody má doma nějakou tu rostlinku. Oživit domov pokojovkami se v poslední době stalo znovu obrovským trendem. Rostlinky mohou čistit vzduch, zútulní interiér a podle průzkumu dokonce péče o ně snižuje stres (když nepatříte mezi ty smolaře, kterým uhyne i kaktus). Pokud ale domov sdílíte nejenom se zelenými nájemníky ale i se čtyřnohým kamarádem, měli byste teď dávat pozor. Ne vždy je totiž společné soužití pro tuhle dvojku vhodné. U jakých rostlin hrozí riziko, že by se jimi mohl pejsek otrávit?

Pokud jste ze svého bytu chtěli udělat džungli plnou pokojových rostlin, budete teď asi zklamaní. Pro psy je totiž toxické velké množství z nich. Jejich pořízení je ale samozřejmě na vás. V případě, že pejsek o rostlinky nejeví zájem, nebo jste schopni zajistit, aby se k nim nedostal, můžete jich mít, kolik chcete. Pokud si ale nejste jistí, raději se vyhněte těmto pokojovkám:

DIEFENBACHIE

Jednou z nejčastějších příčin otrav je Diefenbachie.V listech i ve stoncích obsahuje nebezpečný šťavelan vápenatý, který dokáže pěkně znepříjemnit život. Pokud dojde k nechtěnému pozření přichází nejen silné slinění, ale při větší koncentraci hrozí i zvracení, křeče a otoky, zejména v ústech, v krku a na rtech. A mít oteklý krk může znamenat problém s dýcháním.

VÁNOČNÍ HVĚZDA

Blíží se období Vánoc a spoustu z nás si sváteční dekoraci nedovede představit bez vánoční hvězdy.  Jedná o rostlinu pryšcovitou, která vylučuje jedovaté latexové mléko. To silně dráždí kůži a při zasažení očí může poškodit zrak. Při kontaktu s ní se u psů dostavuje zvracení, otoky tlamy i čenichu.

TCHYNIN JAZYK

Pokojovka, která aktuálně zažívá svůj velký comeback, a tak není od věci si připomenout, že i ona může vašeho pejska pěkně potrápit. Obsahuje totiž alkaloidy a saponiny, které po požití způsobují podráždění trávicího traktu.

MONSTERA

Pokud byste měli označit jednu pokojovou rostlinu, která aktuálně vládne Instagramu, byla by to Monstera. Zdobí nejen většinu bytů mileniálů, ale vzor s jejími listy najdete i na oblečení, tapetách a třeba i psích kšírách. Do velkých rozměrů naroste i díky průměrné péči, a to by mohl být kámen úrazu v domácnostech s mazlíčky. Monsteru před nimi totiž jen tak někam neschováte. Tyto rostliny obsahují šťavelan vápenatý a při potřísnění platí vše, co u výše popsané diefenbachie, rozhodně se vyplatí při požití okamžitě zavolat lékaře.

BŘEČŤAN

Břečťan může zdobit nejen fasádu domů, ale stal se oblíbený i v interiérech. Pejsek se může otrávit hlavně po požití bobulí - příznaky zahrnují zvracení, slinění, zánět zažívacího traktu, potíže s dýcháním, průjem a v konečném stádiu dochází ke kómatu a křečím. I při pozření většího množství listů může dojít k výše uvedeným příznakům.

ALOE VERA

Zatímco lidem aloe pomáhá s mnoha zdravotními potížemi, psi by se mu měli vyhnout. Po pozření totiž způsobuje zvracení, průjmy, nechutenství a zimnici.

KALANCHOE

Jedna z nejrozšířenějších pokojových rostlin v našich domovech. Psovi ale po jejím požití může pěkně ublížit. Vyvolává zvracení a průjmy, v horších případech i srdeční arytmii.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.