PROČ JE DOBRÉ, KDYŽ DÍTĚ VYRŮSTÁ V PŘÍTOMNOSTI PSA?

„Mami, můžu mít pejska?“ „Tati, já bych si přál/a psa.“ Pokud jsou vám tyto věty povědomé a slýcháte je dennodenně, pak je nejvyšší čas zvážit, zda si vaše rodina skutečně nezaslouží nového čtyřnohého člena. Navíc se zdá, že přítomnost pejska v rodině má pozitivní vliv na děti i dospívající.

Patříte k lidem, kteří dlouhodobě sní o pejskovi, ale zároveň se obáváte, zda čtyřnohý kamarád zapadne do vaší rodinné rutiny? Pokud si psa přejete vy i vaši potomci, pak jeho pořízení skutečně zvažte. Podle mnohých odborníků to vypadá, že pejsci pozitivním způsobem ovlivňují vývoj dítěte. O tom alespoň informuje web PsychCentral. A jak konkrétně pejsci působí na život vašeho potomka? 

POZITIVNÍ VLIV NA DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Možná to znáte sami. Máte špatný den, a to jediné, co vám pomůže, je sledování roztomilých videí s pejsky na internetu. A teď si představte, že byste takového chlupáčka měli doma. Domácí mazlíčci výrazným způsobem ovlivňují naše duševní zdraví, a to platí nejen u dospělých, ale také u dětí. Potvrzuje to i studie z roku 2015, která ukázala, že vyrůstání po boku pejska, souvisí s nižší mírou úzkostí u dětí. Stejně tak je důležité zmínit, že pokud děti mají domácího mazlíčka, se kterým můžou komunikovat, dochází u nich k lepšímu zvládání stresu. „Pokud dítě vyrůstá se psem, může pocítit emocionální propojení během stresujících okamžiků,“ říká terapeutka Jackie Tassiello. 

ZAMĚŘENO NA SOCIÁLNÍ DOVEDNOSTI

Život s domácím mazlíčkem není jenom o permanentním mazlení, hlazení a házení míčků. Naopak, přináší s sebou i řadu povinností, které jako majitel musíte perfektně zvládat. A určitě není na škodu, když se do péče o pejska zapojí také děti. Starší děti mohou psa pravidelně venčit, mladší mohou doplňovat granule nebo vodu. Stejně tak se můžou zapojit při mytí, česání nebo jiném typu pečování o pejska. Díky psí přítomnosti se děti učí sociálním dovednostem, což se opět může pozitivně promítnout na jejich životě. 

LEPŠÍ KOMUNIKAČNÍ DOVEDNOSTI

Zajímavé je, že psi můžou zlepšit komunikační a jazykové schopnosti dětí. Obzvláště, pokud pejska trénujete a dáváte mu povely. Jakmile se do tréninku zapojí děti, rychle si osvojí schopnost pokládat jasné a přesné povely. Stejně tak můžete pejska využít jako „posluchače“ při dětském procvičování čtení. Psi totiž neodsuzují, nehodnotí a naopak trpělivě naslouchají dětskému předčítání, což opět vede k zlepšení projevu. 

PODPORA FYZICKÉ AKTIVITY

Ruku na srdce, život se psem s sebou přináší i mnoho času, který musíte strávit venku. Pokud máte pocit, že se vaše děti příliš nehýbají, pak vězte, že s příchodem domácího mazlíčka se jejich postoj k pohybu změní. Dovádění s pejskem, pravidelné procházky přírodou nebo rodinné výlety se psem – to je jenom zlomek událostí, které na vás čekají.

A CO ALERGIE?

V neposlední řadě je důležité zmínit, že život s domácím mazlíčkem může prospívat i fyzickému zdraví. Studie z roku 2017 poukázala na to, že u dětí, kteří žijí se psem, je méně pravděpodobné, že se u nich vyvine alergie. Vše je dáno tím, že jsou od útlého věku vystaveny alergenům, jako je psí srst nebo nečistoty, které domácí mazlíček přináší z venkovního prostředí. Samozřejmě platí, že jde o jednu studii, a nelze její závěry brát jako dogma. Přesto jde o myšlenku, nad kterou se vyplatí pozastavit.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.