PROČ PSI MUSÍ SPÁT DÉLE NEŽ LIDI A JAKÉ RYCHLOSTI MOHOU DOSÁHNOUT?

Vědců, kteří se zabývají psy je stále více. Chtějí totiž co nejvíce pochopit, jak naši mazlíčci fungují, myslí a proč zrovna oni se stali nejlepšími přáteli člověka. Díky moderním technologiím a výzkumům již nyní víme o biologii i psychologii psů mnoho informací. Díky tomu se pejsci dožívají více let a naše společné soužití může být v harmonii. Co vše zatím věda vyzkoumala? Přečtěte si několik zajímavých zjištění.

PROČ PSI SPÍ TAK DLOUHO?

Doba, kterou pes tráví spánkem, závisí na mnoha faktorech, včetně jeho věku, velikosti, plemene, zdraví a úrovně aktivity. Většina psů vyžaduje podstatně více spánku než lidé, protože tráví mnohem méně času v REM spánku (nejhlubší a nejklidnější fáze spánku). Zatímco lidé jsou asi dvacet pět procent svého spánku v REM fázi, u psů je to deset procent. To znamená, že potřebují déle spát, aby byli dostatečně odpočatí.

JAK RYCHLE MOHOU PSI BĚHAT?

Rychlost psa samozřejmě závisí na velikosti i fyzické zdatnosti psa. Do značné míry ji taky ovlivňuje tvar těla, délka nohou, věk i zdraví. Dle statistik je nejrychlejší rasou anglický chrt, který je schopen běžet rychlostí až 70 km/h! Rekord drží pejsek, který běžel dokonce 80 km/h. Díky své aerodynamické stavbě těla mohou podobně rychle běžet i vipeti či afghánští chrti.

JAK VYSOKO MOHOU PSI SKÁKAT?

Pro spoustu pejsků není žádný problém vyskočit doma na gauč, kolikrát se můžete divit, jak vysoko   dokáží vyskočit. Obzvlášť, když např. na stole vidí mísu s řízky. Podobně jako rychlost psa závisí na mnoho faktorech i skákání. Ovlivňuje ho velikost, síla, věk, zdraví a tělesná kondice. Je dokázáno, že psi dokáží vyskočit do výšky dvou metrů. Ještě působivější je fakt, že některá malá plemena dokáží vyskočit i vícenásobek své tělesné výšky.

JAK DOBŘE PSI SLYŠÍ?

Vynikající psí sluch není žádný mýtus, ve skutečnosti je to biologická výhoda, která jim pomáhá po tisíce let. Podle výzkumu může pes slyšet zvuk až čtyřikrát dále než lidé. Chlupáči mají 18 svalů v uších (třikrát více v lidském uchu), díky tomu mohou samostatně používat uši a měnit směr, kterým poslouchají, což jim pomáhá zaměřit se na konkrétní zvuk. Také se mohou „napojit“ na různé frekvence a zaznamenat tak např. píšťalku, kterou lidské ucho nezachytí. A pokud máte pocit, že vás váš pes ignoruje, v některých případech za to může selektivní sluch, kvůli kterému vás opravdu neslyší.

CO ŘÍKAJÍ PSI, KDYŽ ŠTĚKAJÍ?

Ačkoli psi štěkají z různých důvodů, vědci si dříve mysleli, že podoba štěkotu se nemění v závislosti na tom, co chtějí sdělit. V nedávné době však výzkum zjistil, že psi mají elasticitu hlasivek, což jim umožňuje pozměnit tón štěkotu.

 Spektrografické snímky ukázaly rozdíly v načasování, výšce tónu a dalších náležitostí, které se liší podle kontextu. To samé platí o vrčení. Experimenty ukázaly, že psi reagují na hlasové projevy jiných psů odlišně v závislosti na kontextu. Vědci například zaznamenali situaci, kdy pes vrčel nad jídlem a na cizího člověka. Když před jiným psem přehrávali vrčení na jídlo a nabízeli mu pamlsek,  byl váhavější, zda jej přijmout, než když posléze slyšel vrčení na cizího člověka. 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.