PROČ PSI PŘED SPANÍM HRABOU?

Sledovali jste někdy před spaním svého čtyřnohého parťáka? Pak vám pravděpodobně neuniklo, že jeho spánková rutina obsahuje několik netradičních kroků. Proč pejsek před spaním hrabe? A z jakého důvodu si pokaždé ulehá do klubíčka?

Je jedno, jestli jste ostřílený pejskař, nebo jste si právě pořídili svého prvního chlupáče. Během pár týdnů ve společnosti čtyřnohého mazlíčka vám totiž neujde, že jeho večerní rituál skýtá několik důležitých kroků. Podívali jsme se jim na zoubek a zjistili, proč váš pes před spaním hrabe, točí se dokolečka a ulehá do klubíčka. 

HRABÁNÍ PELÍŠKU

Zatímco člověk ihned ulehá do postele, pejsek si své místo pro spánek pořádně uhrabe. Zajímavé je, že tento zvyk pes provádí kdekoliv před ulehnutím – v pelíšku, ve vaší posteli, na dece i na pohovce. Jednoduše řečeno na všech místech si dává na hrabání záležet. Pokud chceme tento rituál rozklíčovat, musíme se vrátit zpátky do minulosti. Do dob, kdy si divocí psi ve volné přírodě změkčovali hrabáním půdu a vytvářeli si „hnízda“. Vzniklá hnízda měla nejen funkci ochrannou, ale také jim pomáhala regulovat tělesnou teplotu. Ačkoliv dnešní psi už nemusí ve volné přírodě bojovat o přežití, od svých pra, pra, pradědečků si tento zvyk vesele osvojili. 

TOČENÍ SE DO KOLEČKA

Trénujete se svým pejskem točení za pamlskem? Pokud si říkáte, že točení je pro pejska velmi náročný povel, podívejte se na jeho večerní rutinu. Rychle zjistíte, že před ulehnutím pes nejen „hrabe“ pelíšek, ale také se nejméně dvakrát zatočí. I v tomto případě jde o zvyk, který psi zdědili po svých předcích. Divocí psi se točili v kruhu kvůli tomu, aby udusali podestýlku a měli při spánku větší pohodlí. Zajímavé je, že ani o několik tisíc let později psi z tohoto zvyku neupustili a točí se v kruhu i při ulehání do nejměkčího pelíšku, který je aktuálně na trhu. 

ULEHÁNÍ DO KLUBÍČKA

Zřejmě vás nepřekvapí, že také třetí večerní zvyk souvisí s psími předky. Mnoho pejsků totiž stále ulehá do klubíčka, což je poloha, která byla pro jejich pra, pra, pradědečky velmi výhodná. V poloze klubíčka si totiž chránili své zranitelné orgány před útokem nepřítele. Na druhou stranu je nutné dodat, že někteří psi už pomalu na tento zvyk zapomínají. Obzvláště, pokud se ve vaší přítomnosti cítí bezpečně a komfortně, pak si lehají také klasicky na bříško a někteří dokonce na záda.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.