PSI A ŠEDINY: ZNÁMKA STÁRNUTÍ NEBO I NĚČEHO JINÉHO?

Mnoho majitelů tzv. útulkáčků neví, kolik jim je přesně let. Jedna ze známek stáří, podle které mohou usoudit, že se stávají páníčky psího seniora, jsou šedé chlupy. Kdy se začínají objevovat a není to známka toho, že něco není v pořádku?

Nejdříve začnou pejskům chlupy šednout v okolí tlamičky. Je to přirozený jev stárnutí, stejně jako u lidí. Jelikož ale pejsci stárnou rychleji, objevují se i šediny mnohem dříve. Záleží na daném pejskovi. Někteří lidé se také pyšní svou kšticí bez šedin až do vysokého věku, jiní naopak začínají sahat po barvách na vlasy už po dvacátém roku. Jedno víme jistě, na rozdíl od lidí je pejskům úplně jedno, jestli šednou. Tedy pouze do té doby, pokud to neznačí nějaký zdravotní problém. Kdy byste měli zpozornit?

Šedivý čumáček lze občas zaznamenat i u velice mladých psů, dokonce i mladších jednoho roku. U nich to těžko bude známka stárnutí. Studie, publikovaná v Applied Animal Behaviour Science, zjistila, že psi, kteří trpí úzkostmi, stresem, jsou impulzivní, mají strach z cizích lidí, zvířat nebo zvuků, trpí na předčasné šednutí. Opět je to stejný případ jako u lidí.

Šediny mohou také ukazovat na zdravotní neduh. Jsou např. příznakem problémů se štítnou žlázou. Pokud tedy máte podezření, že šediny vašeho pejska přišly moc brzy, obraťte se na veterináře.

OD KDY PSI STÁRNOU?

Jak už bylo řečeno, prošedivělý čenich je obvykle znamením, že váš pes dosáhl seniorského věku.

Obvykle se tak děje mezi sedmým a desátým rokem, záleží na velikosti psa. Např. velká plemena se mohou považovat za seniory již od pátého roku věku. Malá a střední plemena dosahují stáří až o dva roky později. V šedivění hraje roli také genetika pejska nebo i barva. Někteří mají již od narození predispozice k šedivění. A logicky, na černém chlupáči si šedin všimnete mnohem dříve, než na sněhobílém maltézáčkovi.

Šediny nešediny, láska vašeho mazlíčka bude stejná, i když se jeho vzhled o něco změní.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.