PSI A SNY: JAKÉ SNY SE PEJSKŮM ZDAJÍ? A MAJÍ NOČNÍ MŮRY?

Někteří pejsci si ze spaní roztomile poblafávají, jiní sebou škubají nebo vrtí ocáskem. Všechny zmíněné projevy ale vypovídají o jediném – psi, stejně jako lidé, mají sny! Pojďme proto nahlédnout pod povrch a zjistit, o čem sní, když spí. Možná vás překvapí, že psí sny jsou podobně rozmanité jako ty lidské.

PSŮM DO HLAVY (NE)VIDÍME

Struktura lidského mozku se příliš neliší od struktury mozku našich chlupatých mazlíčků (vyjma velikosti). Oba mozky navíc vykazují podobné spánkové cykly, což výzkumníky vede k odvážnému tvrzení – naše sny jsou podobné snům psím. „V podstatě jsme zjistili, že psi sní o psích věcech. Vzorec snu u psů se zdá být velmi podobný tomu, který mají lidé,“ tvrdí vědci pro Live Science. Respektive - my i naši psí kamarádi ve snech zpracováváme události uplynulých dnů

A tak lze říct, že se psí sny skládají z fragmentů skutečného života, které jsou vzájemně propletené do sebe. Ať už jde o odpolední procházku s páníčkem, setkání s nepřátelským psem nebo novou hračku – to všechno jsou momenty z běžného dne, které se můžou propsat právě do psího snu. Na druhou stranu je téměř vyloučeno, že by se psům zdálo něco, co na vlastní kůži neprožili. Na rozdíl od lidí totiž nedisponují kreativní představivostí, a tak v jejich snech není prostor pro fabulaci. 

V HLAVNÍ ROLI LIDÉ?

Máme pro vás potěšující zprávu! Vypadá to, že v psích snech hrají určitou roli také páníčci. I když vědci neznají přesné scénáře psích snů, je evidentní, že psi sní o událostech, které zažili v naší společnosti. „Je pravděpodobné, že pokud se svým psem trávíte kvalitní čas, pak pejsek bude snít o vaší hře, procházkách nebo mazlení,“ vysvětluje vědec Stanley Coren, autor knihy Dogs Dream. Nutno ale dodat, že určitě nejsme jedinými aktéry, kteří v psích snech vystupují.

ZAOSTŘENO NA NOČNÍ MŮRY

Když pes během spánku kňučí, vrčí nebo ostře štěká, můžeme nabýt dojmu, že prožívá nepříjemnou noční můru. Jak už jsme ale zmínili, psi nemají kreativní představivost, a tak je téměř nemožné, aby je ve spánku děsili duchové nebo sci-fi scénáře. Spíše se do jejich snu propsaly traumatické vzpomínky z nedávných dob - návštěva veterináře, obávaná koupel nebo setkání s velkým psem od sousedů. Pokud jste svědkem toho, že váš pes ze spaní kňučí nebo brečí, rozhodně není žádoucí, abyste ho probudili. Zbytečně byste narušili jeho spánkový cyklus, a především regenerační fázi REM. 

Jak často psi sní
Zajímavé je, že někteří pejsci doslova zažívají jeden sen za druhým. „Malá plemena psů a štěňata mají zhruba šedesátisekundové sny každých deset minut spánku,“ vysvětluje zvěrolékař Gary Richter. Naopak u větších psů platí, že mají delší cca pětiminutové sny, a také delší mezeru mezi jednotlivými sny.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.