PSÍ DŮCHOD ANEB JAK SE CO NEJLÉPE STARAT O PSÍHO SENIORA?

Stárnutí je běžnou součástí života a ze všech psů se v určitém okamžiku stanou senioři. Důležité je vědět, že psí staříci mají jiné požadavky na péči než mladí psi a s tímto vědomím k nim také přistupovat.

Ne všichni psi jsou považováni za seniory ve stejném věku. Záleží na velikosti i rase. Malá plemena jsou považována za stará okolo desátého roku. Středně velká plemena, jako je zlatý retrívr, se stávají seniory ve věku 8-10 let a velká plemena ve věku 6 let. Je proto důležité si všímat prvních známek stárnutí a následně tomu přizpůsobit péči o pejska. S přibývajícím věkem se začínají pohybovat s obtížemi, jejich zrak už není tak bystrý, hůře slyší, co se kde šustne a jsou také náchylnější k různým chorobám. A i když psí stárnutí může někomu připadat jako smutné téma, svůj důchod mohou prožít ve zdraví. Jak jim tedy zpříjemnit podzim jejich života?

UPRAVENÁ STRAVA

Při udržování psího seniora v kondici hraje velkou roli vyvážená strava. Vzhledem k tomu, že pejsek v letech už nepřekypuje takovým množstvím energie a má méně pohybu, je vystaven vyššímu riziku obezity. Proto je důležité najít nejlepší krmivo s nízkým obsahem tuku a kalorií, které zabrání přibývání na váze.

DOSTATEČNÝ POHYB

Pravidelné cvičení pomůže vašemu psovi udržet si ideální váhu a bude mít také příznivý dopad na jeho celkové zdraví. Nejlepší je poradit se se svým veterinářem, který nejlépe pozná, jaké fyzické zátěže je pejsek ještě schopný. Buďte trpěliví, pejsek sice už nezvládne ujít tolik, co za mlada, ale když mu budete dopřávat pravidelné procházky, jeho fyzička na tom bude stále dobře.

PRAVIDELNÉ KONTROLY U ZVĚROLÉKAŘE

Pravidelná veterinární péče je jednou z nejdůležitějších faktorů v péči o staršího pejska. Stárnutím dochází ke slábnutí imunitního systému, a tak je náchylnější k nejrůznějším onemocněním. Proto většina veterinářů doporučuje preventivní prohlídky jednou za šest měsíců. Díky pravidelným návštěvám veteriny můžete včas odhalit, že je něco v nepořádku, a poskytnout vašemu psovi tu nejlepší možnou léčbu.

PÉČE O CHRUP

Jistě jste někdy viděli psího seniora, kterému chybělo několik zubů. Pokud nechcete, aby tak skončil i váš mazlík, zaměřte se v jeho stáří na péči o ústní dutinu. Ta by neměla být zanedbávána od jeho raného věku, ve stáří byste jí ale měli věnovat větší pozornost. Veterinář by chrup měl pravidelně kontrolovat, případně vám doporučit, jak se o něj starat. Existuje několik možností od psích zubních kartáčků po dentální pamlsky. Záleží pak, která péče bude nejlepší pro vašeho staříka.

PÉČE O SRST

Se psem stárne i jeho srst a kdysi luxusní bohatá „hříva“ může být později matná a bez lesku. Senioři mohou také trpět na suchou, šupinatou a podrážděnou pokožkou, která se může při nedostatečné péči ještě zhoršit. Nezapomeňte tak svého psa pravidelně kartáčovat. Doporučujeme také používat pouze šetrné šampony, které vyživují podrážděnou pokožku a srst.

CO NEJSNADNĚJŠÍ POHYB PO DOMĚ

U starších psů se často objevuje artritida nebo jiné problémy s kostmi a klouby, které ovlivňují jejich pohyblivost. Kromě toho bude mít starší pes v noci také problémy se skokem na postel nebo pohovku. V těchto případech mu zajistěte snadno přístupné místo na spaní a odpočinek, do kterého nebude muset skákat ani složitě lézt. A pokud mu chcete dopřát opravdu co nejlepší péči, pořiďte mu ortopedický pelech.

Také chození po schodech časem může být pro pejska problém a měl by se mu co nejvíce vyvarovat. Pro tyto účely slouží praktické rampy, po kterých není chůze tak namáhavá, případně můžete vstup na schodiště zcela zamezit speciálními vrátky.

Od věci ani nebude zvážení pořízení koberců. Pro psy s artritidou není vhodné chodit po kluzkých podlahách. Koberec jim pomůže získat pevnou půdu pod nohama a lepší stabilitu.

TRAVTE ČAS SE SVÝM PSÍM PARŤÁKEM

Stárnutí je naprosto běžnou součástí života, je ale často náročné sledovat všechny změny u vašeho milovaného pejska. Nejlepší věc, kterou pro něj můžete udělat, je žít v daném okamžiku a uchovávat si všechny společné vzpomínky. Psí senior může snadno cítit úzkost, pokud po svém boku necítí svého páníčka.

Snažte se s ním tedy trávit co nejvíce času. I když vás už nemusí dobře vidět ani slyšet, stále potřebuje vaši přítomnost, aby si zachoval psychickou pohodu. Takže místo toho, abyste se zaměřovali na věk, vezměte raději chlupáče na procházku, hrajte si a dejte mu nějakou dobrotu. Zacházejte s ním jako se svým nejlepším přítelem, který si každý den zaslouží vaši lásku a pozornost.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.