PSÍ NEPLAVCI ANEB 6 PLEMEN, KTERÁ NEUMÍ PLAVAT

Možná jste si mysleli, že plavat dokáží všichni psi. Není to tak úplně pravda. Některá plemena jako by se pro plavání narodila, existují ale i taková, která i přes veškerou snahu neudělají ani tempo. Která to jsou?

Psí neplavci mívají zpravidla několik společných znaků. Například brachycefalická plemena – ta s krátkým čenichem – by obecně neměla vodě holdovat. Při pobytu v ní je totiž až příliš velké riziko, že se jim voda dostane do nosu. Dále mohou mít problémy plemena se sudovitým nebo dlouhým tělem a krátkýma nohama. A nezáleží pouze na stavbě těla. Na vodní hladině se mohou trápit i psi s dlouhou huňatou srstí.

Plemena, která by měla preferovat pobyt na souši:

1. BULDOCI

Angličtí buldoci i francouzští buldočci mají všechny tři zmíněné znaky, které jim ztěžují plavání. Mají soudkovité tělo, plochý čumák i krátké nohy. Buldoci zkrátka nebyli pro plavání stvořeni.

2. MOPSI

Mopsíci se často rádi cachtají v mělkých vodách, jejich krátké čumáčky jim ale způsobují potíže a mohou jim rychle dojít síly. Mnoho brachycefalických plemen, včetně mopsů, musí při plavání hodně zaklonit hlavu, což má za následek to, že zadní část těla příliš klesá pod vodu.

3. BULLTERIÉŘI

Bulteriér sice patří do skupiny aktivních psů, kombinace krátkých nohou a širokého hrudníku mu ale dělá potíže udržet se nad vodou. Dokonce ani jeho příbuzné plemeno, stafordšírský bulteriér, který je mnohem větší, nemusí být nutně lepším plavcem. Problémy při plavání jim totiž činí těžká svalovina a příliš velká hlava. 

4. BASETI

Už asi tušíte, co za problém bude u Basetů. Velká hlava, krátké nohy, podlouhlé tělo. Toto plemeno má ale také velké uši, kam může voda zatéct a způsobit infekci.

5. BOXEŘI

Další velké aktivní plemeno, o kterém byste si mohli myslet, že bude plaveckým talentem od přírody. Zde je ale opět problém v krátkém čumáku, stejně jako např. u mopse. Ztížené dýchaní a udržení čumáku nad vodou mohou způsobit, že se pejsek ve vodě rychle unaví, proto je nezbytné mít ho stále pod kontrolou.

6. CORGI

Přestože tihle roztomilí chlupáči mají často vodu rádi, ani oni nejsou dobrými plavci. Může za to kombinace dlouhého těla, širokého hrudníku a neúměrně krátkých nohou.

BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

Pokud jste páníčkem jednoho z těchto plemen nebo máte jiného psa s podobnými fyzickými vlastnostmi, je důležité být u vody mnohem více obezřetní. Zde je několik užitečných tipů, co můžete pro svého chlupáče udělat:

1. Pořiďte pejskovi kvalitní plovací vestu. Oblečte mu ji kdykoli se budete pohybovat kolem vody a dbejte na správnou velikost.

2. Pokud máte výše zmíněná plemena a milují vodu, nechte je vždy pobíhat po mělčině a zabraňte, aby si potopili hlavu.

3. Pokud doma máte bazén, kam by pejsek mohl spadnout, oploťte ho.

4. U některých pejsků není ani plot překážkou a snadno ho přeskočí, proto zvažte možnost dát do bazénu rampu, po které pejsek, v případě pádu do vody, snadno vyleze.

5. Je taky dobré, aby si pejsek plavání vyzkoušel a věděl, co dělat. Jednou z účinných metod je, že plavání pejsek odkouká od ostatních chlupáčů. Vezměte ho k vodě s takovým, kterého zná a nezapomeňte mu vždy obléct plovací vestu.

6. Nenechávejte pejska u vody bez dozoru.

To, že dané plemeno nemá stavbu těla pro plavání neznamená, že vodu nebude mít rád. V tom případě je nutné podniknout všechny bezpečnostní kroky. Také to neznamená, že všechny ostatní plemena budou vodu milovat a skvěle plavat. Divili byste se, jak takový vodní pes, který má vodu už v názvu plemene, k ní může mít averzi. Každý pes je jiný a nikdy byste ho do vody neměli nutit. Tak jako tak vždy platí bezpečnost především!


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.