PSÍMA OČIMA ANEB JAK VIDÍ PSI?

Jistě jste už také četli o zraku našich čtyřnohých přátel všelicos. Nejčastěji se setkáváme s tím, že psi vidí černobíle, rozmazaně, ale zato dobře ve tmě. Pojďme se proto na svět podívat psíma očima a zjistit, co je na tom pravdy.

VIDÍ PSI BARVY?

Mnoho lidí věří, že mazlíčci vidí černobíle a jejich zrak nedokáže rozeznat žádnou z barev, které se kolem nich vyskytují. Vědci ale dokázali, že to není úplně pravda. Barevné spektrum, které je psí oko schopno zachytit, je ve skutečnosti mnohem veselejší. Pes tedy barvy vidí, ale ne ve stejném počtu odstínů nebo ve stejné intenzitě, jakou jsme schopni vnímat my lidé.

Konkrétně zachytí dvě skupiny barev. Do jedné patří žlutá, oranžová, červená a zelená, do druhé modrá a fialová. Pejsek není schopen rozlišit jednotlivé barvy, ale umí od sebe rozeznat zmíněné skupiny. Jestli tedy přemýšlíte, v jaké barvě pejskovi pořídit hračku, nejlepší je modrá nebo fialová, kterou bezpečně rozezná např. od zelené trávy a hračka s ní tudíž nesplyne. 

SKORO AŽ ZA ROH

Chlupáči sice vidí mnohem méně barev než my, za to se pyšní úžasnou schopností periferního vidění. Zatímco lidé mají zorné pole, které sahá až do 180 stupňů, psi mohou vidět 240 stupňů, což jim poskytuje téměř panoramatický výhled. Díky tomu, že jejich oči jsou od sebe vzdáleny více než naše, mohou vidět věci, které my vidíme, až když pohneme hlavou.

JSOU KRÁTKOZRACÍ

Čím dál je nějaký objekt, tím více ho pejsek vidí rozmazaně, což by se dalo přirovnat ke krátkozrakosti. Naštěstí ale mají chlupáči dokonale vyvinutý čich, který tento „nedostatek“ kompenzuje.

VIDÍ VE TMĚ?

Nedá se říct, že by viděli vyloženě ve tmě. S jistotou ale víme, že aby psi přežili v divoké přírodě a mohli lovit, vidí velmi dobře i při tlumeném světle.

TELEVIZNÍ FANOUŠEK

Ukázalo se, že existuje další fascinující fakt o psím zraku, který vysvětluje jejich chování. Kouká se s vámi pejsek rád na televizi? Je to proto, že vnímá televizní obraz třikrát až čtyřikrát rychleji než lidské oko. Moderní televize s vysokým rozlišením proto mazlíčkům poskytují mnohem větší zdroj zábavy než ty staré, nekvalitní, u kterých viděli obraz rozmazaně. 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.