RECENZE: OBOJEK A VODÍTKO SOLID EDUCATION

K ohařům jednoznačně patří kůže – kožené obojky a vodítka. Na zvířecích i mysliveckých eshopech dneska seženete spoustu druhů a designů vč. vyrývání jména či telefonu. Jejich používání má však úskalí co se týče péče o kůži. Ale na našich loveckých psech to vypadá nádherně. Testovala jsem polostahovací obojek a prodlužovací vodítko z řady Solid Education v barvě koňak od značky Hunter.

Výhody a nevýhody?

Mezi výhody kožených obojků a vodítek bych zařadila dvě věci:
1. Kůže v ruce neprokluzuje, nemůže se vám tedy stát, že když pes náhle zatáhne, že by vám vodítko v ruce proklouzlo či hůře vás popálila jako některá látková či provazová vodítka. Některá kožená vodítka jako takový bonus jsou z měkčené hovězí olejované kůže, takže do ruky jsou ještě příjemnější.
2. Ono to na těch ohařích vypadá prostě nejlíp. A pokud chodíte se psem po zkouškách a honech, tak tam jedině s kůží.

Kožené výrobky mají ale i své nevýhody:
1. Kůži je třeba promašťovat, aby byla měkká a chráněná, protože déšť jí moc neprospívá a surové kůži už vůbec ne.
2. Pes by se v nich neměl koupat, kůže se nasákne a může hodně povolit.

Na co se zaměřit při výběru?

  • velikost obojku

  • možnost přepínání vodítka

  • promašťování kůže

Velikost obojku je opravdu důležitá, doporučuju raději kupovat fyzickým vyzkoušením na psovi. Neprošívaná kůže je pořád přírodní materiál a může trochu povolit. Takže je lepší koupit obojek trochu těsný a počítat s tím, že pak mírně povolí. Pes by se v něm neměl koupat, kůže se nasákne a obojek se může zvětšit klidně až o číslo. Někdy na jaře se mi to stalo, Jasper v novém koženém obojku skočil 1x do rybníka a obojek jsem prodávala pro výmara, který má větší obvod krku než maďar.

Pro naše velké psy mi přijde zbytečné kupovat metrové vodítko. Přepínací je určitě výhodnější. Psa si můžete přepnout cca na 1 metr, na 1,5-2 metry nebo klidně až na 2-3 metry (záleží na délce a umístění kroužků), ale zároveň můžete vodítko hodit i přes sebe a mít tak volné ruce, což je nejpraktičtější. A pokud děláte se psem lovecký výcvik, tak tam se rozhodně neobejdete bez vodítka s hozením přes sebe.

S výběrem vodítka je potřeba počítat i s nějakým promaštěním. Můžete použít jakýkoli krém, ale lepší je buď vazelína nebo se prodávají i speciální krémy k ošetření kůže. A pravidelně mazat!

Jak u mě dopadl testovací obojek s vodítkem Solid Education od Hunter?

Hunter produkty jsem si oblíbila hlavně díky kvalitě. Jejich kožené obojky a vodítka jsou velmi dobře zpracované a pokud o ně člověk pečuje, dlouho vydrží. Řada Solid Education je ze surové extra měkké hovězí olejované kůže. Surová kůže je o něco náročnější, takže péče o tyto výrobky je opravdu potřeba a nedoporučuju s nimi chodit do deště a už vůbec ne v tom nechat psa koupat. Ale tato kůže, která má navíc zaoblené hrany, je do ruky opravdu komfortní a velmi příjemná na dotek. Pletené zpracování je nejen nádherná designovka, ale zároveň to zaručuje rovnoměrné rozdělení zátěže při tahu či trhu. Barva koňak navíc maďarům náramně sluší. Ale mají i tmavě hnědou. Kamkoli jsem v tomhle setu s Jasperem přišla, každý si hned všiml a chválil.

Pokud byste obojek a vodítko také rádi pořídili, zakoupit ho můžete ve všech prodejnách Hunter nebo na jejich eshopu zde – https://welovedogs.cz/products/solid-education-special-obojek-konak.

Iva Wohlmutová & Jasper


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.