SE ŠTĚŇÁTKEM NA CVIČÁK: KDY ZAČÍT A CO S SEBOU?

Přivezli jste si domů štěňátko a přemýšlíte, kdy je nejlepší začít s jeho výchovou a výcvikem? Správná odpověď je nejlépe hned. Samozřejmě po něm nebudete vyžadovat bůhví jaké psí kusy, pokud ale doma chcete mít sebevědomého a poslušného psa, není na co čekat.

Základní trénink jistě zvládnete sami, pokud si ale chcete být jistí, že děláte vše správně, začněte se štěňátkem navštěvovat psí školku. A to nejen z důvodu výcviku, ale i socializace s ostatními pejsky, která je důležitým pilířem ve spokojeném životě pejska i jeho páníčka.

KDY ZAČÍT CHODIT NA CVIČÁK?

Všechny cvičáky a psí školky vyžadují, aby byl pejsek řádně očkován. Až si tuto povinnost splníte, můžete vyrazit. Záleží, jaké cvičiště si vyberete, ale často jsou lekce rozděleny podle věku pejska. Můžete tudíž být ve skupince se stejně starými psími miminy, pro které trenér přizpůsobí celý průběh výcviku. Poté záleží, jak to pejskovi půjde, a vy můžete postupovat do pokročilejší skupinky, kde je trénink už o něco náročnější. Pravdou ale zůstává, že cvičák od cvičáku se může lišit, a každý to může mít nastavené jinak. Záleží pak na vás, co bude nejvíce vyhovovat vám a který si nakonec vyberete.

CO SE TAM NAUČÍTE?

Mějte na mysli, že štěně je jako nepopsaný list papírů. Na dobrém cvičáku ho budete učit nejen základní povely, jako sedni a lehni, ale také to, jak spolu správně komunikovat, chválit, jak pejskovi naslouchat a jak reagovat, když se něco nepovede. Možná to někomu bude znít podivně, ale žádný vztah přeci nefunguje bez vzájemného respektu a porozumění. A nezáleží, jestli je to vztah mezi lidmi nebo člověkem a psem.

Mimo to se bude pejsek učit komunikovat i s ostatními chlupáči a budovat si svou roli ve skupině. Zjistíte, že to je na celém tréninku kolikrát to nejzábavnější a nejzajímavější – sledovat skupinu štěňátek, jak se vzájemně otrkávají a hrají si. Často díky tomu poznáte, jestli máte malého introverta nebo milovníka společnosti.

CO S SEBOU?

Kromě psa a dobré nálady s sebou mějte obojek a vodítko. Někteří trenéři obojek upřednostňují před postrojem. Pes se pak lépe ovládá. Záleží ale, jak se dohodnete. Vodítko mějte vždy klasické pevné, ne navíjecí. A co je vůbec nejdůležitější? Odměny, za které by vám pejsek snesl i modré z nebe. To může být něco dobrého na zub, nebo oblíbená hračka. Většina chlupáčů funguje jen za pamlsky, jsou ale i výjimky, které motivuje vidina hry s hračkou.

Pamlsky jsou vhodné menší a hodit se vám na ně bude pamlskovník, případně hluboká kapsa nebo ledvinka, díky kterým budete mít dobroty hned po ruce. Později totiž zjistíte, že při odměňování je jednou z nejdůležitějších věcí rychlost.

Přibalit s sebou můžete i cestovní lahev nebo misku. Opět záleží na daném cvičáku, jestli má k dispozici misky s vodou. Všechny tyto informace byste měli od trenéra dostat ještě před první lekcí, případně se na ně zeptejte, ať jste připraveni a nic vám nebrání ve vaší tréninkové cestě. Pak už jen stačí mít chuť se učit nové věci a můžete vyrazit.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.