SVATÁ TROJICE POVELŮ, KTERÉ MOHOU VAŠEMU PSOVI ZACHRÁNIT ŽIVOT

Majitelé psů často investují do jejich výcviku, aby napravili problémové chování. Správným výcvikem můžete ze svého psa vychovat nejen dokonalého gentlemana, ale několik klíčových povelů mu jednoho dne může zachránit i život.

Pejska můžete naučit všem možným kouskům. Spousta z nich je jen tak pro zábavu, bez kterých by se v životě klidně obešel, jako je válení sudů, prosení nebo třeba „mrtvolka“, existují ale tři, které by měl za každé situace dokonale ovládat každý chlupáč, ať je to čivava nebo německá doga. Pokud tyto povely pejska naučíte, zajistíte tak bezpečí nejen okolí, ale hlavně jemu samotnému. Také vám to usnadní život v mnoha směrech, nebudete se bát ho např. nechat běhat na volno. Jaké jsou tedy klíčové povely a proč je důležité aby je pejsek uměl?

LEHNI

Pes, který je schopen jít okamžitě do lehu a zůstat v něm, nehledě na vzdálenost svého majitele, se lépe vyhne hrozícímu nebezpečí. Na tento povel se učí záchranářští psi reagovat i v té největší rychlosti, kdy běží např. k oběti nebo jsou na hromadě suti. Umět by ho měli ale i domácí mazlíčci, a to včetně všech gaučáků. Proč? Pes se může ocitnout v nebezpečné situaci, ale přivolání k vám by ho mohlo ještě více ohrozit (např. by musel běžet přes silnici, kde jede auto). Ve chvíli, kdy mu dáte na dálku povel lehni, měl by zůstat vleže v bezpečí a čekat, než se k němu dostanete.

PUSŤ

Věci, které používáme v každodenním životě, mohou být pro psy životu nebezpečné. Určitě se vám už někdy stalo, že váš pes vzal do tlamy předmět, u kterého by vás nikdy nenapadlo, že si ho vůbec všimne, natož že ho bude chtít pozřít. Lákavé jsou např. ponožky nebo dámské spodní prádlo, které zapříčinily už několik případů udušení. Nebezpečné jsou i kuřecí kosti nebo pecky z ovoce, které vám mohou spadnout z kuchyňské linky. Ohrozit pejska na životě může i jediná pilulka lidského léku na předpis nebo otrávená návnada, kterou vyčmuchá někde v parku. Kvůli těmto nástrahám, které jsou pro mnohé psy tak neodolatelné, bychom je měli spolehlivě naučit povel pusť/vyplivni/fuj je to. Chlupáč by v tu chvíli měl okamžitě pustit vše, co drží v tlamě, čímž zabráníte hrozící katastrofě. Zároveň by měl vědět, že po tomto povelu si předmětu dál nesmí všímat a vy máte tak čas ho odklidit.

KE MNĚ

Psi si často neuvědomují potenciální hrozby kolem sebe. Spoustu z nich by se v zápalu hry klidně rozeběhla do rušné silnice nebo za kutálejícím se míčkem rovnou ze skály. I ten nejlépe vychovaný pes se může v podobné situaci ocitnout a tím, že ho naučíte, aby přišel na každé přivolání, předejdete spoustě nepříjemnostem.

 Jak jsou na tom vaši chlupáči, ovládají všechny tyto povely?


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.