TIPY A TRIKY, JAK ZVLÁDNOUT S PEJSKEM NÁVŠTĚVU VETERINÁŘE BEZ ZBYTEČNÉHO STRACHU

Cesty k veterináři nepatří u pejsků mezi oblíbené a ve stresu z nich mohou být jak oni, tak i jejich majitelé. S trochou příprav a tréninku se ale z traumatizujících návštěv může stát rutinní záležitost, která pejska (a díky tomu i vás) nechá v klidu. Zde je několik cvičení, která vám návštěvu usnadní.

HRA NA DOTEK

Lidská ruka by pro zvířata neměla být nic, čeho by se měla bát. Naopak by měla vědět, že je nasytí i příjemně podrbe. Bohužel, nic není ideální, a tak je spoustu pejsků, kteří mají špatnou zkušenost s lidmi a mají z dotyku strach. Takový stav vám u veterináře moc nepomůže, naopak může strach ještě posílit. Naštěstí dotek cizí ruky můžete nacvičit pomocí zábavné hry.

Postavte se poblíž svého psa a dejte před něj svou otevřenou dlaň. Počkejte, až ji prozkoumá, když k ní přičichne nebo se jí dotkne nosem, odměňte ho malým pamlskem a pochvalte. Následně dejte ruku na několik sekund za záda a celou hru opakujte. Když se pejsek k ruce přiblíží a očichá ji kdykoli ji před něj předložíte, pojmenujte povel např. ruka. Opět několikrát opakujte, aby si pejsek zvykl, že když se řekne „ruka“, pejsek má v klidu ruku očichat a ví, že mu neublíží.

Většina psů reflexivně ustupuje od blížících se rukou. Toto cvičení může vašemu psovi pomoci vytvořit si pozitivní asociaci s dotykem. Zkuste nechat veterináře, aby řekl povel „ruka“ a dotknul se vašeho psa, než zahájí vyšetření.

OČI, UŠI, PUSA, NOS

Tlapky, uši, zuby a oči jsou pejskova velice citlivá místa, která si málokdy nechají dobrovolně ošetřit. Bohužel jsou to zrovna místa, kde se často tvoří záněty nebo různá zranění. I zde lze snadno natrénovat, aby pejsek zůstal v klidu a nejančil pokaždé, když se mu zvěrolékař podívá do uší.

Pomůžou opět pamlsky. Vždy, když pejskovi sáhnete na zmíněné části těla a on zůstane v klidu, vytáhněte odměnu a slovně ho pochvalte. Ze začátku se může bránit, proto na něj netlačte a dejte mu čas. Vaším cílem je ho naučit, že pokud se nechá v klidu ošetřit, čeká ho odměna. Rozhodně ho netrestejte, když mu to nějakou dobu nepůjde, tak by si s danou manipulací naopak spojil nepříjemný zážitek a jeho reakce by se ještě zhoršily.

ZÁBAVA V ČEKÁRNĚ

Čím déle budete v čekárně u veterináře, tím více může být pejsek nervózní. Snažte se ho zabavit a odvést jeho pozornost. Neváhejte s sebou vzít pamlsky nebo oblíbenou hračku. Taky si můžete zkrátit čas zkoušením různých povelů jen tak pro zábavu, zkrátka nenechat chlupáče, aby propadl do úzkostí a strachu z blížícího se vyšetření


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.