TO JE ALE PSINA ANEB UMÍ SE PSI SMÁT? A JSOU LECHTIVÍ?

Určitě to znáte – mazlíček si k vám lehne na záda a upřeně na vás kouká. To je jasný signál, že chce drbat na bříšku. Často se při drbání celí tetelí spokojeností, vrtí ocáskem, pohupuje se ze strany na stranu nebo začne kopat zadní nožkou. V těchto situacích vás možná někdy napadla otázka: Jsou psi lechtiví?

Většina psů pozitivně reaguje na hlazení a drbání srsti – zažívají při tom stejné pocity, jako lidé při lechtání? Líbí se jim to, nebo jim je to nepříjemné? A na jakých místech jsou psi nejvíce lechtiví? Pojďme to zjistit.

JSOU PSI LECHTIVÍ?

Odpověď je ano! Studie, kterou prováděl Stanley Coren PhD, DSc, FRSC v článku pro magazín Psychology Today, pojednává o tom, že zvířata mohou být skutečně lechtivá a mohou se při tom dokonce smát, stejně jako lidé. Je to ale odlišný smích, všichni asi víme, že klasický smích ze psa nevymámíme. Je to spíše udýchaný zvuk, bez štěkání, při kterém má pejsek mírně otevřenou tlamičku, a proto připomíná úsměv.

Dr. Marty Becker, MVDr. ve Vet Street uvedl, že při zkoumání psího lechtání lechtal svého psa po stranách, na hrudním koši a na břiše. Zdravý pes na tyto dotyky většinou reaguje nekontrolovatelným pohybem zadní nohou, kterému pejskaři často přezdívají „startování motorky“. Tento reflex v kombinaci s již zmíněným psím smíchem je reakcí právě na lechtání.

Psi si tuto pozornost náramně užívají, a to hlavně, pokud se cítí celkově v bezpečí a nejsou nějak zranění nebo vyčerpaní. Ale pozor: Pokud lechtáte psa, který má plný močový měchýř, může se stát nehoda. Ostatně, lidem se to při lechtání stává také, že?

KDE JE PEJSEK NEJVÍCE LECHTIVÝ?

V podstatě to může být všude. Podle Veterinární kliniky Caroline Springs ve Victorii v Austrálii jsou psí nožky překvapivě ještě citlivější a lechtivější než ty lidské. To vysvětluje fakt, že mnoho pejsků není schopno v klidu vydržet stříhání drápků. Často jim totiž nevadí samotné kleštičky, ale zkrátka je to lechtá.

Chcete-li zjistit, kde přesně je lechtivý váš chlupáč, jemně ho pohlaďte od hlavy až k ocasu. Poté  hlaďte na bříšku i za ušima – to psi milují! Všimli jste si, že dotyk na jenom konkrétním místě vyvolal reakci? Začal pejsek vrtět ocasem nebo kopat nohou? To může znamenat, že právě tam je více citlivý a lechtá ho to.

Je důležité mít na paměti, že stejně jako lidé, ne všichni psi si užívají lechtání. Pokud se váš mazlíček od vás odvrátí, stáhne uši dozadu nebo zmizí jeho „úsměv“, přestaňte se ho dotýkat a dejte  mu najevo, že je v bezpečí.

Takže jak to tedy je? Mohou být psi lechtiví? Mohou se smát? Ano! Než pejska začnete lechtat, ujistěte se, že je v té správné náladě. Pokud se necítí dobře nebo je unavený z dlouhé túry, nechte ho odpočinout. V takových situacích byste taky nechtěli, aby se vás někdo dotýkal. Pokud ale chlupáč navazuje oční kontakt, válí se a vyzývá vás ke hře, nechte všechnu práci stranou a vzhůru za zábavou!


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.