VÍTE, JAKÉ DRUHY OVOCE A ZELENINY JSOU VHODNÉ PRO PEJSKY?

Existují dva typy páníčků – ti, kteří pejskovi striktně dávají jenom granule nebo konzervy, a pak také páníčci, kteří se čas od času s pejskem rozdělí o své dobroty. Pokud patříte do druhé skupiny a rádi pejskovi dopřejete ovoce či zeleninu, měli byste vědět, že některé druhy jsou pro ně nebezpečné.

Mnoho páníčků chce pejskovi zpestřit jídelníček ovocem a zeleninou, která je bezpochyby bohatá na vlákninu, vitamíny, sacharidy a důležité minerální látky. Bohužel, existují druhy zeleniny a ovoce, které v žádném případě do psího jídelníčku nepatří.

NEJLEPŠÍ JE ZELENÁ ZELENINA

Vyznat se v druzích zeleniny, které váš pejsek může pozřít, je poměrně fuška. Zkuste si ale zapamatovat jednoduchou mnemotechnickou pomůcku, která zní: nejlepší je zelená zelenina! Ano, zelené listové saláty, okurka, brokolice, špenát, hrášek, zelí nebo zelená paprika patří k pochoutkám, na kterých si váš pejsek může bez výčitek smlsnout. Samozřejmě, nezapomeňte danou zeleninu připravit a nakrájet tak, aby pro pejska byla dobře stravitelná. Odměnou vám následně bude nejen pohled na spokojeného mazlíčka, ale také dobrý pocit z toho, že právě zkonzumoval porci vitamínů a důležitých živin.

TĚMTO DRUHŮM ZELENINY SE VYHNĚTE

Na druhou stranu existují druhy zeleniny, které by se v jídelníčku vašeho psa neměly za žádnou cenu objevit. Obecně platí, že k zakázané zelenině patří avokádo, pórek, lilek, česnek, cibule, syrové brambory, luštěniny či ředkev. Velmi sporná jsou rajčata, která podle mnohých do psího jídelníčku nepatří, avšak existují také názory, že pejskovi rajče v malém množství neuškodí. Pokud ale nechcete riskovat zdraví svého pejska, raději mu rajčata odepřete. Vyhnout byste se měli také sušené zelenině, která je pro psa hůře stravitelná. A v neposlední řadě nedávejte pejskovi ani zeleninu, která vám zbyla na talíři. Může totiž obsahovat stopy koření z jídla nebo zálivku, která pro psí trávení není vhodná.

A CO OVOCE?

Také ovoce hraje v psím jídelníčku důležitou roli. A tak můžete svému pejskovi směle nabídnout třeba borůvky, čerstvý ananas, brusinky nebo jahody. Všechny zmíněné druhy ovoce vynikají vysokým obsahem vitamínu C, který je pro psy stejně důležitý jako pro lidi. Naopak mezi problematické ovoce patří maliny, které sice obsahují mnoho prospěšných látek, ale zároveň se v nich ukrývá xylitol. Tato bílá krystalická látka může být pro pejska dráždivá a nebezpečná. I proto se uvádí, že čtyřnohý mazlíček by měl denně zkonzumovat nanejvýš dvě maliny. Na množství si dejte pozor také u kiwi, které obsahuje vysoké množství vlákniny. Psa, který na kiwi není zvyklý, by následně mohly potrápit zažívací problémy.

V ideální případě zamezte tomu, aby pejsek konzumoval hroznové víno a rozinky. Odborníci nedoporučují ani konzumaci peckovin, neboť pecky obsahují kyanid. Pokud tedy chcete pejskovi dát třešeň nebo višeň, vždy nejprve vyjměte pecku!

STŘÍDMOST A SEZÓNNOST

Jak už bylo řečeno, některé druhy zeleniny a ovoce vašemu pejskovi rozhodně neublíží. Přesto byste měli mít na paměti, že zelenina a ovoce jsou spíše občasným zpestřením jídelníčku a nikoliv surovinami, které by měl pes konzumovat ve velkém množství. Při výběru si dejte pozor také na čerstvost vybrané zeleniny a ovoce. Krok vedle tedy neuděláte tím, když pejskovi budete dopřávat pouze sezónní zeleninu a ovoce, ideálně v bio kvalitě. 

Podívejte se taky na podcast Smečka, který se tématu věnuje více do hloubky:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.