ZAJÍMAVOSTI O PSÍM SPÁNKU: A TOHLE JSTE VĚDĚLI?

V průměru psi spí přibližně 14 hodin denně, délka obvykle závisí na plemeni a na tom, zda se jedná o pracovního psa nebo domácího mazlíčka. Větší psi vyžadují více spánku než ti menší, protože jejich regenerace trvá déle. Věděli jste, že psí spánek je podobný tomu lidskému? Každý máme svou oblíbenou polohu na spaní, a dokonce máme i podobný spánkový cyklus. Pojďme se podívat na některá zajímavá fakta o psech a jejich spánku.

JAK SI USTELOU, TAK SI LEHNOU?

Existují čtyři nejčastější pozice, ve kterých může váš pes spát. Podle nich snadno poznáte, zda si  dává jen šlofíka, nebo spí jako dudek.

1. Na boku a na břiše

Když pes spí na boku nebo na břiše s tlapkami nataženými dopředu, obvykle to znamená, že jen odpočívá. Někteří psi mohou v této poloze upadnout do hlubších fází spánku; poznáte to, když sebou cukají a kopou nohama.

2. Spáč na zádech

Spí váš pejsek na zádech s nohama ve vzduchu? Vždycky si klademe otázku, jak to pro ně může být pohodlné. V této poloze jsou většinou v nejhlubší fázi spánku. Všechny svaly mají uvolněné, ale jednou za čas mohou z ničeho nic začít kopat, kňučet nebo vrtět ocasem. Tyto pohyby jsou součástí tzv. REM spánku, během kterého se odehrává většina snů. Navíc, když psi spí na zádech, dávají najevo, že se cítí bezpečně a důvěřují svému majiteli.

3. Stočený do klubíčka

V této poloze nemohou být svaly zcela uvolněné, a tak v ní pejsek většinou jen podřimuje. V minulosti takto leželi, aby si chránili životně důležité orgány před nepřáteli a také tak udržovali teplo v chladnějších měsících.

4. Zády k sobě

Když váš pes leží zády k jinému domácímu mazlíčkovi nebo k vám, projevuje tak náklonnost a ochranu a dává tím najevo, že se cítí bezpečně. Stejně jako u spánku na boku nebo na břiše může pejsek v této poloze jen dřímat nebo i hluboce spát.

JAKÝ PÁN TAKOVÝ PES

Spánkový cyklus psa je téměř stejný jako ten lidský. Spánky u obou procházejí třemi fázemi  NREM a také fází REM. Spánkový cyklus psa je však mnohem kratší než u lidí. Zatímco člověk projde v průměru pěti cykly za noc, u psa to může být až 15-20 cyklů.

Během první fáze NREM se svaly vašeho psa uvolní, a proto můžete někdy zaznamenat lehké škubnutí. Tato fáze je klasifikována jako lehký spánek, protože lze chlupáče snadno probudit.

Druhá fáze NREM je obvykle nejdelší ze všech fází, může zabírat až 45 % celkové doby spánku. Přestože v této fázi zůstává určitá mozková aktivita, pejsek je velmi uvolněný a klidný.

Třetí fáze NREM obvykle trvá pouze 10 až 15 minut za jeden cyklus. Během této fáze se snižuje srdeční frekvence, krevní tlak a tělesná teplota a dýchání se zpomaluje. Tuto fázi poznáte tak, že pes nereaguje na zvuky nebo cokoli, co se kolem něj děje.

REM spánek je fáze, kdy se pejskům zdá většina snů a kde dochází k náhodným pohybům. Mozek je vysoce aktivní při zpracovávání vzpomínek a učení. Pejsek stráví v této fázi pouze 10-15 % svého spánkového cyklu. U štěňátek trvá déle, protože stále prochází vývojovými fázemi.

Nevíme jak vy, ale 14hodinový spánek bychom si taky nechali líbit. Tak dobrou noc a sladké sny!


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.