ZÁKLADNÍ MANIPULACE S PEJSKEM ANEB CO BYSTE HO MĚLI NAUČIT PRO VAŠE BEZPROBLÉMOVÉ SOUŽITÍ

Manipulaci s pejskem se v průběhu vašeho společného soužití nevyhnete, ba naopak je součástí denní rutiny. Ať už se jedná o otírání tlapek po procházce, stříhání drápků, vyčesávání srsti, kontrolu očí, uší a zubů, či o ošetření drobného poranění. Ve většině případů je jakákoli manipulace pro pejsky bez předešlého tréninku stresující záležitostí, a tím pádem je stresující také pro jejich páníčky, protože jim jejich chlupáč dá nelibost náležitě najevo. Pojďme si v tomto článku tedy říct, jak pejska naučit tomu, aby veškerou manipulaci zvládal s klidem a beze stresu.

ZAČÍNÁME OD ŠTĚŇÁTKA

Přivezli jste si domů malé roztomilé štěňátko? Pak je nejvyšší čas, kromě hraní a mazlení, i na trénink. Je to naprosto jednoduché. Stačí, když se od začátku pejska budete dotýkat na různých částech jeho těla, aby věděl, že je to úplně normální.

Sahejte na něj, kontrolujte oči, sahejte na uši, pokládejte pejska na bok, zvedejte ho do náruče. A hlavně ho nezapomeňte pokaždé pořádně pochválit a odměnit! Tou vaší odměnou pak bude krásně zvladatelný dospělák, který bude mít k jakékoli manipulaci pozitivní vztah.

POVELY, POVELY A ZASE POVELY

Aby pejsek klidně spolupracoval, musí vědět, co se s ním chystáme dělat. Nelze k němu jen tak přijít a například ho zvednout do náruče, aniž by se leknul. Pejska musíme předem upozornit, a proto byste nejlépe ke každé manipulaci měli přiřadit jednotlivý povel. Například „uši“, „oči“, „zuby“, „nahoru“, „tlapky“, „na bok“ apod.

Opakování, matka moudrosti. I když pejsek už povely bez problémů zvládá, pravidelně je procvičujte, a to třeba i tak, aby tuto manipulaci zvládal i s jinou osobou než pouze se svým páníčkem (u veterináře či na výstavách se to bude velmi hodit).

ALE CO KDYŽ ZAČÍNÁME UČIT DOSPĚLÁKA?

Při nácviku základní manipulace u již dospělého pejska trénujte pomalu a opatrně. Nacvičujte ideálně po pořádné procházce, kdy je pejsek unavený a začínejte pomalým hlazením různých částí těla. Například hlazením tlapek pomalu přecházejte k jejich kontrole. Chválení a pamlsky platí v tomto případě dvojnásob! 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.