ZÁPACH Z TLAMIČKY SIGNALIZUJE ONEMOCNĚNÍ

Blízký kontakt s pejskem, kdy si dokazujeme vzájemnou lásku, je velice důležitý. Když ale pejskovi nevábně zapáchá z tlamičky, není to vůbec příjemný zážitek.

Nejčastější příčiny zápachu z tlamy

Zápach začíná vznikat ve chvíli, kdy se dostatečně nevěnujeme pravidelnému čištění zubů. Zbytky jídla ulpívají v mezizubních prostorách a nasedají na ně bakterie, které se podílejí na tvorbě plaku. Vznik zánětu je pak je pak jen otázkou času. Zápach z tlamičky je jedním z jeho doprovodných jevů. K zánětu dojde nejčastěji v důsledku vytvoření zubního kamene z neodstraňovaného plaku, který se v průběhu několika dnů změní na ztvrdlý zubní kámen. Ten a na něm přítomné bakterie dráždí dásně a zánět může zasahovat i hluboko do dásně až čelisti.     

Důsledky zanedbané hygieny

Zánět v těle pejska, který vznikne z banálního nečištění zubů, může mít velmi závažné následky. Když se totiž infekce z dásní dostane do krevního oběhu, usazuje se ve vnitřních orgánech. Nejčastěji napadá srdce, ale vzácné nejsou ani infekce ledvin nebo jater. Veterinář by proto měl stav chrupu psa pravidelně kontrolovat, naučit vás správně o zuby pečovat a případně navrhnout i odstranění již vzniklého zubního kamene.

Pravidelné čištění

Problémům se špatným dechem předejdete čištěním. Mazlavý plak odstraníte speciálním zubním kartáčkem pro psy a psí pastou na zuby (nechte si doporučit od veterináře). Takovou péči doporučujeme provádět nejméně 1x týdně, raději však častěji. Nejlépe vám to půjde, když čištění nacvičíte už ve štěněčím věku.

Vezměte si na pomoc

Prevencí jsou i vybrané hračky z vhodných materiálů (přírodní guma, termoplast, bavlna, jelení, losí nebo buvolí parůžky), které je možno pořídit i ve tvarech, které pomáhají nejen stírat plak z povrchu zubu, ale také masírovat dáseň. Žvýkací hračky také podporují tvorbu slin, které  tlamu přirozeně čistí a dezinfikují.

Nejoblíbenější variantou doplňkové péče o zuby jsou dentální pamlsky. Ty obvykle obsahují abrazivní složku pro odstraňování plaku a vybrané mořské řasy, které by měly mít vliv na složení slin ve smyslu jejich vyšší schopnosti rozpouštět zubní kámen.

Novinkou jsou dentální pamlsky, které jsou založeny na výsledcích výzkumu E.C. Reynoldse, profesora fakulty zubního lékařství na University of Melbourne. Ten prokázal, že mléčná bílkovina, zejména kasein, inhibuje aminokyseliny obsažené ve slinách v jejich antibakteriálním účinku a zvyšuje jejich účinnost o 80 %. V mléčné bílkovině obsažený vápník a fosfor navíc ve spojení s kaseinem umožňuje regeneraci (remineralizaci) již narušené zubní skloviny. Pravidelné podávání těchto pamlsků (ideálně alespoň před spaním) se tak stará o snížení množství bakterií v tlamičce a zároveň umožňuje i nápravu již vzniklých škod drobného rozsahu.

A jaký je závěr? Pomůckou vám při péči o zdraví psí ústní dutiny mohou být správně zvolené pamlsky i hračky, ale nic nenahradí pravidelné čištění psích zubů kartáčkem. Nevěřte zázračným práškům z řas ani roztokům, které se přidávají do vody s příslibem rozpuštění plaku. Starejte se o chrup svého pejska jako o svůj vlastní a pořiďte pejskovi pomůcky, které upevní jeho zdraví.

Váš ♥ WE LOVE DOGS HUNTER


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.