ZUBY JAKO PERLIČKY

Věděli jste, že péče o psí chrup je stejně důležitá, jako o váš vlastní? Podle statistik American Animal Hospital Association téměř dvě třetiny majitelů psů dentální hygienu u svých miláčků zanedbává a nedodržuje doporučené pokyny od veterináře. Parodontální problémy jsou pak nejčastějším onemocněním u dospělých psů, a to často už ve třech letech.

Je to stejné jako u lidí, pokud se o psí chrup řádně nestaráme, hromadí se na něm plak. Ten se po čase mění na zubní kámen a problém je na světě. Zubní kámen totiž způsobuje podráždění a může vést až k zánětu dásní. Bakteriální infekce pak zapříčiňuje ztrátu zubů a s postupujícím věkem může být spouštěčem problémů se srdcem, plícemi nebo ledvinami. To jsme nezačali moc zvesela, co říkáte? Dobrou zprávou je, že pravidelnou péčí o zuby lze všem těmto onemocněním předejít. Jak tedy na psí dentální hygienu?

DENTÁLNÍ PAMLSKY

Kromě pravidelného čištění zubů, o kterém si řekneme později, jsou nejlepším pomocníkem v péči o chrup dentální pamlsky. Vy to máte prakticky bez práce a pejsek si kromě zubní hygieny náramně pochutná. Vyzkoušet můžete např. pamlsky Qchefs, jejichž hlavní složkou je mléčná bílkovina. Díky unikátnímu složení se bakterie v psí tlamičce nemohou rozmnožovat a plak ani zubní kámen tak nemají šanci. Zamezují také nepříjemnému dechu a remineralizují zubní sklovinu.

Jaké ingredience obsahují? Pamlsky se vyrábí z tvarohu, zastudena lisovaných olejů a pohanky nebo rýže. Naopak tam nenajdete ani stopu po obilovinách, lepku, laktóze a cukru. Jsou tedy určené i citlivému zažívání a zároveň se zaměřují na různé potřeby pejsků. Povšimněte si, jak váš pejsek s pamlsky zachází – spíš je jemně okusuje nebo žvýká? Z nabídky značky Qchefs totiž můžete vybrat různé druhy velikosti i tvrdosti pamlsků.

JAK ČISTIT ZUBY?

Čištění ústní dutiny pejska by mělo být součástí pravidelné péče, jenže ne každý pejsek je k tomu svolný a vydrží potřebný čas v klidu. Zde je několik tipů, jak na to:

 • Základem je, aby si pejsek na čištění zubů zvykl a nebral to jako nutné zlo. Snažte se mu z vaší čisticí chvilky udělat pozitivní a nejlépe co nejrychlejší rutinu. Můžete začít pozvolna. Při prvních pokusech si namočte prst do masového vývaru a masírujte pejskovi rty 30 až 60 sekund jednou nebo dvakrát denně po dobu několika týdnů. Poté, co si zvykne, že mu saháte na pusu přejděte k zubům a dásním.

 • Zabalte si prst do gázy nebo přiložte zubní kartáček pod úhlem 45 stupňů k zubům a čistěte malými krouživými pohyby, v případě potřeby zvedněte pysky psa. Strana zubu, která se dotýká tváře, obsahuje nejvíce zubního kamene, proto se soustřeďte hlavně na ni.

 • Až budete téměř hotoví, čistěte svisle směrem k vnitřku úst, abyste odstranili veškerý plak, který jste uvolnili.

 • K čištění můžete používat speciální kartáček, který si nasadíte na prst nebo i klasický pro lidi. Pro menší pejsky zvolte dětský.

 • Vždy používejte zubní pastu určenou pro psy, nikdy ne pro lidi!

ZÁKLADEM JE PRAVIDELNOST

Pravidelnost je klíčová. Zuby pejskovi čistěte alespoň dvakrát až třikrát týdně. Ideální je čištění jednou denně. Pokud budete dodržovat pravidelný režim, bude pro psa snazší si na zubní hygienu zvyknout a možná se na ni i těšit. Taková zubní pasta s játrovou příchutí totiž vůbec není k zahození.

KDY NAVŠTÍVIT VETERINÁŘE?

Mezi pravidelnými návštěvami veterináře nezapomeňte chrup vašeho pejska průběžně kontrolovat. Znepokojit by váš měly tyto příznaky:

 • Zápach z tlamy

 • Oteklé a/nebo krvácející dásně

 • Nechutenství

 • Žlutý a hnědý zubní kámen na linii dásní

 • Nadměrné slintání

 • Pejsek kouše jen na jednu stranu

Pokud u svého psa zaznamenáte některý z těchto varovných příznaků, domluvte si schůzku se svým veterinářem. 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.