3 TIPY, JAK ZABRÁNIT ROZKOUSANÉMU NÁBYTKU

Možná jste to taky zažili: přijdete domů z práce a v bytě vás čeká spoušť. Rozcupovaný polštář, ohlodaná židle od stolu, rozžvýkané boty, roztrhaná knihovnička. A uprostřed zplundrované domácnosti leží váš chlupatý miláček a tváří se naprosto nevinně. Co teď?

V prvé řadě svého psa netrestejte. Nemá to totiž cenu. Pes si nespojí trest s činností, kterou dělal před třemi hodinami (mezi tím spal v pelíšku, šel očichat koš, sledoval kočku z okna, šel si lehnout na gauč, na který nesmí atd.). Výraz, který pes nasadil, když jsme dorazili domů, my lidé mylně považuje za pocit viny. Ve skutečnosti jde o konejšivý signál. Pes vnímá, že se něco děje, že je majitel nejspíš naštvaný, a tak začne vrtět ocáskem, dělat na nás psí oči, krčit se a podobně. Jde o chování, kterým pes uklidňuje své okolí. A často velmi dobře ví, co na koho funguje nejlépe. Zkrátka když dorazíte domů a čeká na vás okousaná židle, nechte psa být a jděte se vydýchat na balkón. S touto židlí už nic neuděláte, ale příště se zaměřte na prevenci.

Důvodů, proč se pes vrhnul na nábytek nebo třeba na boty, je hned několik. Možná vašemu štěněti zrovna rostou zoubky a svědí ho dásně. Pes se může nudit, je ve stresu nebo má příliš mnoho energie. Pokuste se zjistit, co je příčina u vás doma. A snažte se dalším nepříjemným situacím co nejvíc předcházet. Jak?

1. POŘÁDNĚ PSA UTAHEJTE

Po dlouhé prospané noci vašemu mladému pejskovi nejspíš nestačí obejít blok nebo na chvíli vyběhnout na zahradu. Věnujte svému psovi i ráno dostatečnou dobu na venčení. A nezapomeňte, že se psem nemusíte uběhnout pět kilometrů, aby se unavil. Úplně stejně bude stačit, když ho necháte pořádně pročichat své okolí. Zastavujte se s ním u každého růžku a trsu trávy a dopřejte mu vybití skrz nos.

2. MINIMALIZUJTE POKUŠENÍ

Nedávejte pejskovi příležitost vyřádit se na nábytku. Připravte mu ležení v místnosti, kde nemá, co by zničil. Schovejte nábytek či boty, které ho tak vábí. Zkrátka nenechte ho v kousání pokračovat. Každým opakováním činnosti si totiž psi (stejně jako my lidé) upevňují zvyky.

3. DOPŘEJTE MU POVOLENÉ VYŘÁDĚNÍ

Mávněte rukou nad nepořádkem a pořiďte pejskovi hračky, které ho baví. Tento bod je obzvlášť důležitý pro majitele štěňat, kteří přezubují. Pozor dejte jen na to, aby byly hračky bezpečné a pes je mohl žvýkat i bez dozoru. Nastražte pejskovi hračky do cesty a nechte ho objevovat povolené pokušení. Využít můžete také hračky, které se dají naplnit pamlsky a pejsek tak musí při jejich dobývání zapojit hlavičku. Například z Kongu naplněného psí konzervou vám váš psí parťák s nadšením poděkuje. V létě můžete vyzkoušet zmraženou variantu a připravit tak pro svého mazlíčka zábavnou psí zmrzlinu.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.