JAK SE NEZBLÁZNIT Z PSÍHO PUBERŤÁKA

Puberta je postrach, který se nevyhne žádné rodině – ani té pejskařské. Z roztomilého nemotorného štěňátka se najednou klube uštěkaný drzoun, který dočasně ohluchne pokaždé, když dostane povel. Jak společně přežít psí pubertu a neohrozit vzájemné vztahy?

Psí puberta není žádný novodobý výmysl rozmazlených hafanů. Na štěně se valí obří vlna hormonů a tělesných změn a puberta je fáze, kdy se s nimi pes vyrovnává. Změny v chování, které se přibližují tomu lidskému, potvrdila též britská studie z roku 2020. Vědci z univerzit v Newcastlu, Edinburghu a Nottinghamu zkoumali reakce 69 psů. Nejprve se setkali s pětiměsíčními štěňátky a pak se za majiteli vrátili o tři měsíce později. Vědecký tým navíc získal 285 vyplněných dotazníků od páníčků pubertálních psů. Výsledky se jednoznačně shodovaly – s puberťáky bylo horší pořízení. Psi, kteří právě procházeli dospíváním, měli celkově delší reakce na povel „sedni“.

Psí puberťáci často končí v útulku

Puberta obvykle přichází kolem šestého měsíce psího života. Postupně opouští scénu po jednom roce. Záleží však na velikosti psa a konkrétním plemeni. Mezi projevy převládá větší tvrdohlavost, impulzivita a nepozornost. V tomto období se mohou projevit potíže s reaktivitou na jiné psy nebo lidi. Problémy s pubertou navíc násobí nedůsledná výchova. Není divu, že právě v tomto období jsou psi nejvíce ohroženi odložením do útulku. Majitelé totiž mohou mít pocit, že jim situace přerůstá přes hlavu.

V britské studii zaujala vědce ještě jedna zjištěná informace. Psi hůře reagovali hlavně na své páníčky. Před cizími plnili povely, jako by se nechumelilo. To potvrzuje teorii, že s lidskými puberťáky mají ti psí jedno společné – dokážou pořádně brnkat na nervy právě svým nejbližším. Vědci naštěstí krom pozorování poskytli také řešení. „Zůstaňte důslední a místo trestání využijte motivaci odměnami,“ vysvětlila pro BBC doktorka Lucy Asher, která výzkum vedla. „Je důležité si uvědomit, že se pes nechová špatně, protože by vás chtěl zlobit, je to prostě jen biologie. Buďte ke svému psovi po toto období laskaví, snažte si opakovat, že jde jenom o přechodnou fázi,“ doplnila vědkyně.

Krok za krokem z divokého období

Dobré rady pro období puberty můžete využít ve vztahu ke svému pejskovi i dítěti. Neslevujte ze svých nároků, ale buďte trpělivější, až budete vyžadovat jejich plnění. Až si váš adolescent postaví hlavu, několikrát se zhluboka nadechněte, než zareagujete. Nastavte mantinely a buďte skutečně důslední. Místo trestů sáhněte po motivaci. Snažte se každou situaci nastavit tak, aby dobře dopadla – nečekejte na to, jestli to vyjde, nebo ne. Mějte více pochopení, vzpomeňte si na to, jak vás samotné v pubertě zajímaly požadavky rodičů. A pokud si u svého psího parťáka uvědomíte, že jste podcenili trénink základní poslušnosti, vyrazte za trenérem. Je totiž nejvyšší čas.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.