K VETERINÁŘI BEZ STRESU? ŽÁDNÝ PROBLÉM

Do čekárny jde mnoho pejsků se staženým ocasem. Do veterinární ordinace je pak majitelé táhnou smykem. Samotné vyšetření bývá stres pro všechny, a to i při preventivních prohlídkách. Když dojde na zdravotní problém, mění se pro mnoho psů ošetření veterinárním lékařem na boj o život. Nabízí se přitom řešení, které uleví pejskovi, majiteli i personálu na veterině – nácvik ošetření se souhlasem.

BUDUJETE DŮVĚRU A ZMENŠUJETE STRACH

Nemusíte mít doma zrovna reaktivce, který na sebe nenechá sáhnout. Natrénovaná spolupráce v ordinaci se hodí i psímu flegmatikovi. Díky systematickému tréninku prohloubíte vzájemný vztah a důvěru. Pes ví, že se na vás může spolehnout, ví, co se děje a odpadá mu zbytečný strach z neznámých situací a předmětů. Natrénované ošetření se souhlasem oceníte obzvlášť ve chvíli, kdy dojde na nečekaný zdravotní problém.

V čem takový trénink spočívá? Naučíte psa zaujmout vyšetřovací pozici, například vleže na boku. Pomalými postupnými kroky odměňujete psa za to, že sebou nechá fyzicky manipulovat, že se nechá poslechnout stetoskopem, nechá se zrentgenovat nebo si dokonce nechá v klidu odebrat krev. Každou činnost rozdělíte to dílčích krůčků, přičemž pejsek zaujetím pozice dává najevo, že je připravený začít trénovat.

Jestliže pes pozici opustí, jde o signál „stop“. Tím nám říká, že je toho na něj moc. S největší pravděpodobností na něj byl trénink moc rychlý a náročný. V takovém případě často stačí ubrat na kritériích tréninku. V žádném případě psa nenuťte, aby v pozici vydržel za každou cenu. Přizpůsobte rychlost učení jemu.

INVESTICE DO BUDOUCNA

Natrénovat ošetření po dobrém stojí čas. Veškeré vynaložené úsilí se vám však ve veterinární ordinaci mnohonásobně vrátí. Psa můžete také naučit lépe zvládat pach dezinfekce nebo můžete chodit na cvičné návštěvy veterinární čekárny. Můžete jednoduše dorazit ke dveřím ordinace, pejska odměnit a odejít. Váš psí parťák si postupně začne toto místo spojovat s něčím dobrým, na co se těší.

Nácvik ošetření se souhlasem je systematický a měl by být pravidelný. Pokud si nevíte rady, obraťte se na zkušeného trenéra, který vám dokáže předat základy, na kterých pak můžete sami s pejskem pracovat.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.