KDY S PEJSKEM NAVŠTÍVIT PSÍ FYZIOTERAPII

Už dávno neplatí, že do dveří s cedulkou „fyzioterapie“ vstupují pouze lidé. Naopak, také svého psího mazlíčka můžete na fyzioterapii objednat a pomoci mu od bolesti nebo namoženého pohybového aparátu. Věříme, že pro každého páníčka je zdraví jeho čtyřnohého kamaráda na prvním místě. I proto je dobré vědět, že kromě veterinárních ordinací můžete se svým psem zavítat také na fyzioterapii.

PRO KOHO JE PSÍ FYZIOTERAPIE URČENA?

V současné době platí, že služby psích fyzioterapeutů nejčastěji využívají pejsci po operacích pohybového aparátu, například po poranění kloubu, nebo psi s neurologickými problémy. Není ale žádnou výjimkou, když psí fyzioterapii navštíví také starší psi, kteří mají dlouhodobé obtíže s pohybem. V každém případě je dobré, když cestu na psí fyzioterapii nejprve proberete s vaším veterinářem, který stanoví, zda je pro vašeho pejska vhodnou léčebnou metodou.

Na druhou stranu je důležité dodat, že do ordinace psího fyzioterapeuta můžou vstoupit také naprosto zdraví pejskové. Obzvláště to platí pro „psí sportovce“, kteří se svými páníčky aktivně sportují, a tím pádem je jejich pohybový aparát zatížen mnohem více než pejsků „gaučáků“. Stejně tak je psí fyzioterapie otevřena pro pejsky s nadváhou či obezitou.

JAK PSÍ FYZIOTERAPIE PROBÍHÁ?

Co fyzioterapeut, to jiný přístup. A tak nelze dopodrobna popsat, jak vaše návštěva u psího fyzioterapeuta bude probíhat. Vše se totiž odvíjí od zdravotního stavu vašeho čtyřnohého miláčka a jeho individuálních potřeb. Obecně ale platí, že psí fyzioterapeut zhodnotí zdravotní potřeby psa, a následně vybere vhodné cvičení. K velmi častým metodám cvičení patří tzv. hydroterapie, pulzní magnetoterapie nebo elektroterapie.

Stejně tak se můžete setkat také s kinezioterapií, tedy cvičením, při kterém dochází ke zvýšení rozsahu pohybu a flexibility kloubů a svalů. Možná vás překvapí, že na psí fyzioterapii také hojně pracují s tejpováním. Konkrétně se jedná o metodu kineziotaping, kdy fyzioterapeut využívá elastických kineziologických pásek. V neposlední řadě jsou součástí psí fyzioterapie také masáže, které pejskovi pomohou od bolesti nebo pnutí svalů.

A CO DOMÁCÍ CVIČENÍ?

Od lidského fyzioterapeuta jsme zvyklí, že si domů přineseme seznam doporučených cviků, které bychom měli v pravidelném intervalu cvičit. Pokud se ptáte, zda to obdobně funguje také u psího fyzioterapeuta, pak pro vás nemáme jednoznačnou odpověď. Někteří fyzioterapeuti vám doporučí, a především názorně ukážou, cviky a masáže, které se svým čtyřnohým kamarádem můžete provádět. Ve většině případů ale bude mnohem efektivnější, když se domluvíte na pravidelných návštěvách. Jedině tak budete mít jistotu, že váš pejsek dostane prvotřídní péči, kterou si bezesporu zaslouží.

Psí fyzioterapie rozhodně nepatří k nejlevnějším položkám. Přesto věříme, že si naši psí kamarádi zaslouží, aby je pohyb netrápil, a především jim nezpůsoboval bolest. Určitě je ale dobré, když si před návštěvou psí fyzioterapie zjistíte, zda pojišťovna, u které máte pejska pojištěného, má uzavřenou smlouvu s vámi vybranou psí fyzioterapií. Věřte, že tento krok vám může ušetřit značnou sumu peněz. 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.