PES A MIMINKO: JAK JE BEZPEČNĚ SEZNÁMIT, ABY SE S NICH STALI NEJLEPŠÍ PŘÁTELÉ?

Nový dvounohý člen vaší smečky zcela změní život nejen vám, ale i vašim domácím mazlíčkům. Mnoho nastávajících rodičů má obavy, jak jejich pejsek dítě přijme. Přece jen je zvyklý na své teritorium a tak obrovská změna, jako je rozrůstající se rodina, by ho mohla vyvést z míry. Naštěstí existuje několik způsobů, jak pejska na příchod miminka spolehlivě připravit. Pokud svého chlupáče znáte dobře a víte, co od něj čekat, nemusíte se zbytečně strachovat. Přesto je důležité dodržovat několik pravidel.

ZÁKLADNÍ VÝCVIK

Základem je slušné vychování. Na tom byste měli s pejskem pracovat už od jeho narození, bez ohledu na to, jestli v budoucnu plánujete děti. Pokud je poslušný, máte z poloviny vyhráno. Na té druhé polovině je pak potřeba společně pracovat a nenechávat nic náhodě. Základní povely se vám budou hodit, a to zejména odložení a přivolání. Na procházkách už nebudete jen sami dva a starostí s miminkem už tak budete mít dost, natož abyste pak ještě naháněli vašeho pejska po všech čertech. Pokud vám povely dělají problém, poohlédněte se např. po cvičáku, kde vám s výcvikem poradí.

POZVĚTE PŘÁTELE S DĚTMI

Pokud váš pejsek nepřichází běžně s dětmi do kontaktu, je důležité ho s nimi seznámit ještě před příchodem miminka. Psi z dětí mohou být v první chvíli vyplašení a mohou se jich bát (anebo se děti mohou bát psů, ale většinou je to spíše ten první případ). Nejdříve ho vezměte do neutrálního prostředí, kde je více dětí. Uvidíte, jak na ně bude reagovat. Poté pozvěte přátele nebo příbuzné přímo k vám domů. Po několika setkáních pes postupně zcela přirozeným způsobem přivykne na veškeré zvuky, gesta nebo pohyby, které jsou pro děti charakteristické. A co si budeme povídat, pro psy ne vždy příjemné.

V každém případě dávejte pozor jak na psa, tak na dítě. Není vhodné, aby se na mazlíčka bezhlavě vrhalo. Vlastně si myslíme, a věříme, že tak mluvíme i za všechny pejskaře, že každé dítě by mělo projít „kurzem“ jak se chovat k cizím psům.

VYMEZENÍ PROSTORU

Nechcete, aby pejsek chodil do dětského pokojíčku nebo třeba do postele? Naučte ho to s předstihem. Toto je velice důležité. V případě, kdy by bylo už miminko doma a tyto zákazy by si pejsek spojil s jeho příchodem, mohl by začít žárlit. Můžete ho také naučit, které hračky jsou dítěte a se kterými by si neměl hrát. Často to ale dopadá tak, že si dítě se psem hrají dohromady a hračky si radostně půjčují. Dávejte ale pozor, pokud víte, že je pejsek majetnický a na své věci (hračky i třeba misku s jídlem) nenechá sáhnout nikoho cizího. To by mohl být problém.

„NEOHRABANÉ“ DOTYKY

Malé děti jsou nemotorné a neumějí ještě odhadnout sílu. Proto, když budou chtít pejska pohladit, může to být spíše taková drsnější masáž. Dítě od začátku samozřejmě učíme, jak se k pejskovi chovat, chvíli to ale potrvá. Proto chlupáče můžete zvykat na drsnější mazlení. Nemělo by mu vadit, když mu sáhnete na čumák, uši nebo když ho jemně zatáhnete za ocas. Vše provádějte formou hry.

PŘÍCHOD MIMINKA

Až bude miminko na světě, vezměte z porodnice kus oblečení, které mělo na sobě a dejte ho doma očichat pejskovi. Zvykne si tak na dětskou vůni a seznámení pak bude snazší. Až přijde den D a vy si malý uzlíček štěstí (a tentokrát to nebude štěňátko) přinesete domů, postupujte opatrně. Zároveň ale nebuďte zbytečně nervózní, aby pejsek neměl pocit, že je něco špatně. Po příchodu domů se s ním přivítejte jako vždy, radostně a vesele. Dejte mu najevo, že ho rádi vidíte a že vám chyběl. Poté ho nechte očuchat nožičky miminka. Buďte ale ve střehu, pejsek se může leknout pohybů nebo zvuků, které miminko vydává. Pokud vše půjde hladce, pořádně chlupáče odměňte nějakou dobrotou.

DOSTATEČNÁ POZORNOST

Péče o miminko zabere spoustu času. Pokud ale chcete, aby dítě i pes spolu žili v harmonii, neměli byste vašeho čtyřnohého mazlíčka zanedbávat. Věnujte mu dostatek pozornosti, mluvte na něj, hrajte si s ním. Ze začátku bude náročnější všechno skloubit, ale uvidíte, že pak si z něj vychováte skvělého parťáka i pro vaše děti.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.