POMOC, VODÍTKO! CO DĚLAT, KDYŽ VÁŠ PEJSEK ODMÍTÁ CHODIT NA VODÍTKU

Těšili jste se na první procházku se svým štěňátkem, ale namísto zdolávání kilometrů musíte zdolávat pejska, aby ušel alespoň pár metrů? I když to není časté, najdou se pejskové, kteří jednoduše nechtějí objevovat svět a mnohem raději dávají přednost domácí pohodě. Jak s nimi pracovat, aby našli lásku k vodítku i procházkám?

Většině štěňátek nedělá chození na vodítku problém. Najdou se ale pejsci, kteří vodítko striktně odmítají. Následně si ve venkovním prostředí sednou, lehnou nebo stojí a k pohybu se absolutně nemají. Pokud je vám tento scénář povědomý, rozhodně nevěstě hlavu. Myslete na to, že doma máte malého juniora, který se teprve seznamuje s tím, jak chodí svět. I proto je důležité, abyste byli trpěliví a na štěňátko netlačili. Na druhou stranu ale není dobré, když chození na vodítku vzdáte. Tím byste pejskovi ukázali, že nad vámi zvítězil, a navíc byste ho ochudili o důležitý pohyb.

CHOZENÍ HROU

Obzvláště malým štěňátkům může chození na vodítku připadat stresující. Okolní prostředí neznají, bojí se všudypřítomného ruchu, a nejraději by trávili dny v bezpečí domova. Snažte se tedy na štěňátko netlačit a každý den společně vyšlapujte stejnou trasu, byť měří jenom dvě stě metrů. Štěňátko si pomalu přivykne venkovnímu prostředí a obrní se před nástrahami velkého světa. Trénovat chůzi na vodítku můžete i doma, kde se štěně cítí bezpečně. Snáze přijme fakt, že vodítko k jeho životu jednoduše patří.

Pravdou ale zůstává, že některým pejskům může chození na vodítku připadat jednoduše nudné. V takovém případě se vyplatí, když si k ruce vezmete pamlsky a za každých pár kroků pejska odměníte. Stejně tak můžete venkovní procházku ozvláštnit hračkou. Házejte pejskovi jeho oblíbený míček, talíř nebo plyšáka. Uvidíte, že rázem zapomene na připnuté vodítko a s chutí si vedle vás bude vykračovat. Podobně postupujte každý den a pomalu počet pamlsků či hozených hraček snižujte.

CHYBA NA VAŠÍ STRANĚ VODÍTKA

Pokud jste páníček začátečník, pak možná děláte zásadní chybu, která zákonitě vede k tomu, že pejsek nechce chodit na vodítku. Pamatujte si, že vodítko za každých okolností musí zůstat uvolněné. V případě, že je napjaté, nepokračujte v chůzi. Nemá smysl pejska na vodítku tahat, a tudíž ho stresovat. Zároveň se může stát, že používáte špatný typ vodítka. I když to není časté, najdou se štěňátka, která potřebují větší pocit svobody.

Pokud tedy doma máte nezávislého čtyřnohého kamaráda, pořiďte mu dlouhé vodítko, díky kterému bude mít pocit, že jde na volno. Také se vyplatí, když zkontrolujete, zda problém nespočívá ve špatně zvolených kšírech nebo příliš utaženém obojku. Občas stačí tyhle detaily zkontrolovat a problém je rázem vyřešen. 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.