PRAVIDLA CHOVÁNÍ NA PSÍM HŘIŠTI

Žijete v bytě nebo domě s malou zahradou a hledáte místo, kde by se váš čtyřnohý kamarád mohl vyřádit? Nezbývá nic jiného, než společně vyrazit na psí hřiště a užít si odpoledne plné dovádění a zábavy.

Každý pes potřebuje ke spokojenému životu dostatečné množství pohybu. Každodenní procházky po městě, volný pohyb v lese nebo pár koleček okolo bloku vašeho čtyřnohého miláčka potěší, a zároveň zdravě unaví. Pokud ale chcete svou vycházkovou rutinu ozvláštnit, vydejte se společně na místo, kde se váš pes bude cítit jako v ráji. Ano, řeč je o psím hřišti! I když by se mohlo zdát, že psí hřiště je místo bez pravidel, opak je pravdou. Seznamte se proto s nejzákladnějšími pravidly a tipy, díky kterým vaše návštěva psího hřiště proběhne bez nepříjemností a zbytečných problémů.

1. ZDRAVÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Máte doma malé štěňátko, se kterým chcete co nejdříve vyrazit na psí hřiště? Pak počkejte do doby, než bude řádně naočkováno. Také u dospělých psů platí, že vstup na psí hřiště je povolen pouze očkovaným psům, kteří jsou v ideálním případě také odčerveni a chráněni proti parazitům a blechám. I když u vstupu nikdo nekontroluje očkovací průkaz, věříme, že pejskaři jsou ohleduplní a nedopustí, aby jejich pejsek nakazil či ohrozil jiného psa. Stejně tak platí, že byste na psí hřiště neměli chodit s hárající fenkou nebo nemocným pejskem.

2. ZA PSA ZODPOVÍDÁ MAJITEL

Každý pejskař ví (nebo alespoň tuší), co může očekávat od svého psího miláčka. Pokud doma máte trhače, který má sklony k agresivitě, nebo naopak nesocializovaného psa, pak není zodpovědné vyrazit na psí hřiště. Na druhou stranu platí, že na psím hřišti byste neměli spustit oči ani z vycvičeného a spolehlivého psa. Nikdy nevíte, co se může stát, a tak je dobré být na pozoru, a případně zasáhnout. Po ruce byste měli mít také vodítko, díky kterému můžete nepříjemnou situaci ukočírovat.

3. POZNEJTE PSÍ HŘIŠTĚ

V současné době vzniká mnoho psích hřišť, které odpovídají celosvětovým standardům a jsou skvěle zabezpečené. Přesto se vyplatí, když před vypuštěním pejska prohlédnete, zda je hřiště opravdu bezpečné. Kromě narušeného plotu sledujte také zbytky pamlsků po cizích psech nebo stav dřevěných překážek. Bohužel, některá psí hřiště se stávají domovem narkomanů nebo bezdomovců, i proto se porozhlédněte po injekčních stříkačkách nebo cigaretách. Pokud získáte dojem, že dané psí hřiště není bezpečným místem, raději se svým pejskem odejděte. Nemá cenu zbytečně riskovat.

4. BEZ DĚTÍ

Na dětská hřiště nemůžou psi a na psí hřiště zase nemůžou děti. To je jednoduché bezpečnostní pravidlo, které bychom všichni měli respektovat. I když mnoho pejsků děti miluje, najdou se psi, kteří jsou z dětí nervózní, mají strach nebo vykazují agresivnější chování. Zároveň se může stát, že psi během hry do dítěte narazí nebo ho jinak zraní.

5. ACH, TY EXKREMENTY

Bohužel, najdou se páníčci, kteří psí hřiště vnímají také jako toaletu, kterou není třeba uklízet. Pravdou ale zůstává, že aby psí hřiště bylo zdravým místem pro člověka i pro psa, nezbývá nic jiného, než se ohnout a sebrat po svém pejskovi exkrement. Toto pravidlo bychom nejraději vytesali do kamene!

6. RESPEKTUJTE OSTATNÍ NÁVŠTĚVNÍKY

Každý z nás má jinou motivaci, proč psí hřiště navštívit. Někteří lidé chtějí pejskovi dopřát nenucenou zábavu, pro jiné je to místo, kde společně trénují poslušnost nebo sport. Všímejte si tedy svého okolí, a případně nerušte páníčky, kteří psí hřiště využívají k tréninku.

A zlaté pravidlo na závěr! Vnímejte svého psa a naslouchejte jeho potřebám. Pokud získáte dojem, že váš pes není na psím hřišti spokojený, bojí se ostatních psů a necítí se komfortně, pak zbytečně netlačte na pilu. Můžete chození na psí hřiště i socializaci trénovat, a stejně tak si můžete najít jinou společnou zábavu, při které váš pes bude doopravdy šťastný. 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.