PĚT VĚCÍ, KTERÝMI NAŠE PSY ŠTVEME

Psi po našem boku žijí už tisíce let. Jsou naši nejlepší kamarádi. Přesto ale občas zapomínáme, že jde o jiný živočišný druh s jinými návyky. A že s námi mají častokrát svatou trpělivost. Každý chlupáč je originál se svou jedinečnou povahou. Navzdory tomu však můžeme odhalit několik věcí, které na nás většina z našich psích druhů nesnáší.

1. OBJÍMÁNÍ A NARUŠOVÁNÍ OSOBNÍHO PROSTORU

Psi jsou kontaktní zvířata, vyjadřování náklonnosti si však představují trochu jinak než my. Zatímco my bychom naše miláčky nejradši tulili a pusinkovali, taková aktivita často končí přetahováním a psím útěkem. Většina psů naše objímání toleruje. A dovolí ho častokrát jen lidem, které dobře zná. Od ostatních ho totiž obvykle vnímá jako hrozbu. Podobně psi reagují také na to, když se příliš přiblížíme obličejem nebo je zuřivě hladíme. Představte si sami, že jdete po ulici a úplně cizí člověk se na vás vrhne, skloní se těsně k nám a začne nás drbat na hlavě...

2. NAŠI VÁŠEŇ PRO PARFÉMY A AROMATERAPII

Sbírka parfémů v koupelně na poličce dělá radost vám. Vašemu psímu kamarádovi ale rozhodně ne. Že mají psi velmi jemný čich, je známá věc. Mix silných pachů nejrůznějšího původu je pro psy velmi intenzivní podnět, ať už pochází ze známé parfumerie nebo z přírodní apatyky. Vyhněte se alespoň aplikaci vůní v bezprostřední přítomnosti psa.

3. ÚPRK PŘI VENČENÍ

Venčení není závod. Nejde o to nachodit co nejvíc kilometrů a unavit psí tlapky. Prohnat by se měly i psí smysly a instinkty. Jenomže řada majitelů psů to netuší, a proto běhá po ulicích a přírodou a nedbá na to, že se pes chce zastavit a pořádně začichat. Zkuste k venčení přistupovat jako k návštěvě zoo. Zastavte se, nechte pejska zabořit čumáček do trávy a sami se nadechněte čerstvého vzduchu. Větší požitek z procházky budete mít oba.

4. NEDOSTATEK PRAVIDEL

Co mají psi a děti společného? Většinou se tak netváří, ale nedostatek pravidel jim nevyhovuje. Bezpečné prostředí k životu stojí na předvídatelnosti a jasně stanovených základech. Psům vyhovuje rutina a dobře vysvětlené zásady soužití. To ale samozřejmě nemá nic společného s křikem a násilným vynucováním pravidel. Místo přísné autority raději vsaďte na důslednost a posilování vzájemného vztahu.

5. NEDOSTATEK POZORNOSTI

Psi jsou společenská zvířata a doba, kdy měli vymezené místo sami na dvorku u boudy už naštěstí pomíjí. Kromě toho jsou také sociální spáči a zkrátka nemají rádi být dlouhou dobu o samotě. Na naše psí kamarády proto musíme myslet, i když se nám nechce, venku prší nebo bychom si radši místo společné hry, procházky či tréninku pustili film. Pro naše psy jsme totiž středobod vesmíru.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.